Torba yasayla işverenlere 2020’ye kadar yeni teşvik

04.02.2018 07:40 |

Bu kapsamda bir kişiyi işe alan işveren toplamda en az 822 TL’lik teşvik kazanacak. Bilişim ve imalatta en fazla 2.029 TL’ye kadar çıkacak.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Okan Giray Bülbül, yeni torba yasa ile işverelenlere tanınan yeni teşviklere değiniyor.

Çalışma hayatını ilgilendiren pek çok konuda düzenleme içeren torba kanun tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonu’na geldi. Toplumun her kesimini ilgilendiren tasarının kısa sürede yasalaşması bekleniyor. Yeni Torba Yasa ile  birlikte işverenlere 2020’ye kadar sürecek yeni bir teşvik hayata geçirilecek.

Yeni Torba Yasa Tam Metin için tıklayınız

Yeni Teşvik 2.029 TL’ye kadar çıkıyor

Buna göre İŞKUR’a kayıtlı olan ve son üç ayda on günden fazla sigortalılığı bulunmayan kişileri 2017 yılı ortalamasına ilave olarak işe alan işverenlere bilişim ve imalat sektöründe en fazla 2.029 TL, diğer sektörlerde ise 700 TL sigorta primi teşviki verilecek. Bu kapsamdaki kişiler için 12 ay uygulanacak. Ancak 18 yaş üzerindeki kadınlar, 18-25 yaş arasındaki erkekler ve engelliler için bu süre 18 ay olacak. 700 TL’lik sigorta primi teşvikine ek olarak, işveren gelir ve damga vergisi de ödemeyecek. Yani bu kapsamda bekar bir kişiyi işe alan işveren toplamda en az 822 TL’lik teşvikten faydalanacak. Rakam bilişim ve imalatta destek prime esas kazanç üzerinden uygulanacağı için çok daha yüksek olacak. Ayrıca asgari ücret desteği de torba kanunda yer buldu. 2018’in Ocak-Eylül dönemi için kapsamdaki sigortalılar için asgari ücret desteği uygulanacak. Desteğin kapsamı ve miktarı torba kanunla değil, Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek. Öte yandan asgari ücretli çalışan da, vergi diliminden ötürü kayıp yaşamayacak.

Kreşe vergi istisnası

Diğer yandan çalışan kadınların doğum sonrası işlerine dönememelerinin engellenmesi amacıyla torba kanunda çok önemli bir düzenleme yer alıyor. Buna göre, doğrudan kreş hizmeti sağlayan kurumlara ödenmek ve işyerinde kreş hizmeti sunulmuyor olması şartıyla, işverenler kadın çalışanlarının her bir çocuğu için 304.4 TL’lik destek sağlayabilecek. Bu tutara kadar sağlanan destek gelir vergisinden istisna tutulacak.

İş dünyasından tam destek geldi

Asgari ücretin yıl içinde azalmasının önlenmesine iş dünyasından destek geldi. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Asgari ücretlinin yıl boyunca ilave bir yükten kurtulması, işgücü piyasası adına olumlu bir gelişme” dedi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, “Hükümetimizin sunduğu desteklerin de katkısıyla işsizlikte gerileme görmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Otomatik BES’te cayma 6 aya yükseliyor

Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi bir yılı aşkın süredir uygulanıyor. Ancak ne yazık ki sistemde kalan çalışan sayısı beklenenin çok altında kaldı. Çalışanların önemli bir kesimi iki ay içerisinde cayma hakkını kullandı. Torba kanun yasalaştıktan sonra otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminde cayma hakkının süresi 2 aydan, 
6 aya Bakanlar Kurulu kararıyla çıkartılabilecek.

İki ayda bir ücretlerini devlet karşılayacak

Torba kanunla 2017’de ortalama 1 ila 3 kişi çalıştıran ve imalat sektöründe yer alan işyerlerinde, son üç aydır işsiz ve 18-25 yaş arası gençleri ilave istihdam olarak işe alan işverenlere çok önemli bir teşvik sağlanacak. Bu işverenlere 822 TL sigorta prim ve gelir vergisi teşviki sağlanacak ve buna ek olarak iki ayda bir ücretlerinin asgari ücrete kadar olanı devlet tarafından karşılanacak. ‘Bir ay senden, bir ay devletten’ olarak isimlendirilen bu teşvikle işveren kapsamdaki her bir çalışan için her ay 822 TL prim teşviki alacak, iki ayda bir de 1.603 TL’lik asgari ücret devlet tarafından ödenecek.

Ölüm aylığı kesilmeyecek

Tasarıdaki bir başka önemli düzenleme, anne veya babasından ölüm aylığı alan gençlerle ilgili. Çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için şu an için çalışmama, emekli olmama veya sürekli iş göremezlik geliri almıyor olma şartı aranıyor. SGK torba kanun yasalaştıktan sonra ölüm aylığı alan ve 18 yaşını, liseye devam ediyorsa 20 yaşını, üniversiteye devam ediyorsa 25 yaşını geçmemiş çocuklar çalışsa bile ölüm aylıklarını kesmeyecek.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !