e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Trafik cezası çalışandan kesilir mi?

08.08.2020 06:26 | Güncelleme: 08.08.2020 06:26

Çalışanların işyerlerine bağlılık ve işini özenle yapma borcu bulunuyor. Kendisine verilen ekipmana zarar veren bunu karşılar.

İşyerimize ait araçları kullanan arkadaşlarımıza zaman zaman trafik cezası kesiliyor.
Bu cezaları şoför arkadaşlardan alıyoruz. Bu uygulama doğru mudur? Bu tür hataları sürekli yapan bir şoförü tazminatsız çıkartma imkanımız olabilir mi? (İSMİ SAKLI) İş Kanunu'na göre, işçinin işini özenle yapma yükümlülüğü bulunmaktadır. Aynı zamanda işverenin koyduğu kural ve tüzüklere de uymak zorundadır.

Eğer çalışanın şahsi bir hatasından dolayı şirket zarara uğramış ise bu zararın işçiye rücu edilmesinde yani ondan tahsil edilmesinde bir sakınca görülmüyor. Ancak bu gerekçe ile işçiyi tazminatsız işten çıkartamazsınız. Bunun için sürekli hata yapıyor olması gerekir. Ayrıca bu süreklilik arz eden hataların işin yapılmasını etkiliyor olması da istenir.

Bu durumda işçiyi yazılı olarak uyardığınız halde hala hatalar tekrarlanıyorsa o zaman haklı sebepten söz edilebilir.

İş kanunu 25. Maddesinde işverenin haklı fesih sebeplerini sayarken şu ifadeler yer alıyor: "İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması..."

MAZERET İZNİ SAYILIR

Orta ölçekli bir firmayız. İşçilerimizin yıllık izinlerini tam olarak kullandırıyoruz.
Ayrıca özel durumlarda da idari izin veriyoruz. Ancak bazı işçiler için fazlaca mazeret izni talebi geliyor. Burada bir sınır var mıdır?

Yasa gereği işçilerin kıdemlerine göre yıllık izinlerinin dışında ayrıca belli durumlarda mazeret izinleri de bulunuyor.

İşçinin evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretli izin hakkı vardır. Ayrıca yine işçilerin en az yüzde 70 oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar ücretli izin hakları bulunmaktadır.

Emeklilerin zamlı maaşları ne zamana kadar sürecek?

Emekliler ve memurlar yılda iki kez zam alıyorlar. Ocak ve temmuz aylarında enflasyon ile birlikte zamlar belirleniyor.

Temmuz zamları ocak ayına kadar devam edecek. Bu zamlı maaşlar üzerinden ocak ayında yeni bir zam daha yapılacak. Bu zam oranını da yine Temmuz 2020 ile Ocak 2020 arasındaki enflasyon oranı belirleyecek.

İstifa ederek tazminat alabilmenin yolu var mı?

 İstifa edenler yasalarımıza göre tazminat alamıyor. Ancak bazı istisnalar var. Bu da hala geçerli olan 1.475 sayılı yasanın 14. Maddesinde belirlenmiş.

Buna göre; Emeklilik, askerlik, kadınlar için evlilik, 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar için 15 yıl 3600, sonrası için 25 yıl 4500 gün ya da 7000 günü tamamlamak.
Ayrıca yasal haklarla yani haklı fesihle de tazminat alınabilir.

KİRA GELİRİ VERGİLENDİRİLİR

Benim iki tane evim var. Birisini kiraya verdik. Acaba bu kiralar için vergi ödememiz gerekiyor mu?

Evet kira geliri elde edenler her yıl beyanname vererek bunun vergisini ödüyorlar.

Buna kira gelir vergisi diyoruz.
Sizin de bu beyannameyi vermeniz lazım. Burada istisna rakamlar ve vergiden indirilecek giderler var. Bu kalemlerle vergi aşağıya düşüyor.

 İşsizlik maaşı almak için ne yapabilirim?

3,5 yıldır bir mağazada çalışıyorum. İstifa edip çıkmayı düşünüyorum. İşsizlik maaşı almak için ne yapabilirim?

 İstifa ederseniz maalesef tazminat alamayacağınız gibi (istisnalar hariç) işsizlik maaşı da alamazsınız. Hatta istifa edip istisnalardan yararlanıp tazminat alsanız dahi, işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı için kendi istek ve kusurunuz dışında çıkartılmanız gerekiyor. Tabu son üç yılda en az 600 gün prim şartı da bulunuyor.

İşten ayrılan birisi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi?

İşten ayrılan birisi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.
İşten ayrıldıktan sonra 10 gün daha sağlık hizmeti devam eder. Eğer son bir yıl içinde 90 günlük prim mevcutsa bu kez buna 90 gün daha eklenir ve 100 gün sağlıktan yararlanılır.

Faruk Erdem


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.