e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Turizm Katkı Payı Beyannamesi ve Muhasebe Kayıtları

04.11.2019 06:02 | Güncelleme: 04.11.2019 06:05

11.07.2019 Tarihli ve 7183 Sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun ile birlikte turizm sektöründe faaliyet gösteren mükellefler için Turizm Payı uygulaması, 02.11.2019 Tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan Turizm Payı Beyannamesi Genel Tebliği ile mükellefiyet tesisi ve beyannamelerin gönderilip ödenmesi ile ilgili hususlar netleşmiş oldu.

Turizm payı;

-Birleşik tesisler ile konaklama tesislerinde binde yedi buçuk,

-Bakanlıktan belgeli yeme-içme ve eğlence tesislerinden binde yedi buçuk,

-Deniz turizmi tesisleri ile Bakanlıktan belgeli deniz turizmi araçlarından binde yedi buçuk,

-Seyahat acentalarından (münferit uçak bileti satışları hariç) on binde yedi buçuk,

-Havayolu işletmelerinden (ticari yolcu taşımacılığı faaliyetlerinden) on binde yedi buçuk,

-Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilenler hariç olmak üzere havalimanı ve terminal işletmelerinden binde iki, oranında olmak üzere, işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel kişilerin bu işletmelerdeki faaliyetleri sonucu elde ettikleri net satış veya kira gelirleri toplamı üzerinden hesaplanıp ödenecektir.

Ayrıca Turizm Payı kış, termal, sağlık, kırsal ve nitelikli spor turizmi gibi bakanlık tarafından teşvik edilmesi uygun görülen turizm türlerinde faaliyet gösteren tesisler için bu oranlar yüzde elli indirimli olarak uygulanacaktır.

Turizm Katkı Beyannamesi elektronik ortamda aşağıda belirlenen dönemlere göre gönderilip ödenecektir.

-Kurumlar vergisi mükellefleri aylık,

-Diğerleri üçer aylık beyanname olmak üzere, beyan dönemini takip eden ayın son günü sonuna kadar beyan edilip ödenmesi gerekmektedir. Herhangi bir hasılatı olmayan mükellefler de boş olarak beyanname vereceklerdir.

Turizm payı beyannamelerinin ilk verilme dönemi 2019/Ekim ayıdır. Aylık olarak mükellef olan kurumlar vergisi mükellefleri 30 Kasım 2019 hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle 2 Aralık 2019 günü sonuna kadar beyanname gönderip, ödemeleri gerekmektedir. Düzeltme gerektiren hususlar meydana geldiğinde genel beyanname mantığı ile düzeltme beyannamesi göndermek mümkündür. Hali hazırdaki mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya yazılı dilekçe vererek bağlı bulundukları vergi dairelerinden en geç 18 Kasım 2019 günü sonuna kadar (tebliğin yayımı tarihinden 15 gün içinde) mükellefiyet tesis ettirmeleri gerekmektedir.

Turizm paylarının muhasebeleştirilmesine gelecek olur isek, ilgili kanun hükmü gereğince turizm katkı payları kazancın tespitine ilişkin gider olarak değerlendirileceğinden aşağıdaki örnek ile ilgili kayıtların yapılması gerekmektedir.

Örnek: Konaklama tesisi işleten A Turizm İşletmesi A.Ş. 2019/Ekim döneminde 100.000,00 TL’lik net hasılat elde etmiş, binde yedi buçuk tutarında turizm katkı payını 2 Aralık 2019 günü sonuna kadar beyan etmiş ve hesaplanan 750,00 TL’lik katkı payını aynı gün ödemiştir.

---- ------ ------- 31.10.2019 ---- ------ -------    BORÇ     /  ALACAK

740 HİZMET ÜRETİM GİDERLERİ HS.    750,00

-Turizm Katkı Payı Giderleri

               360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR HS.   750,00

                 -Ödenecek Turizm Katkı Payları

TURİZM KATKI PAYI TAHAKKUKU

---- ------ -------  02.12.2019 ---- ------ -------    BORÇ     /  ALACAK

360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR        750,00

-Ödenecek Turizm Katkı Payları

                       102 BANKALAR HS.                            750,00

---- ------ -------  /---- ------ ------- 

Şeklinde muhasebe kayıtlarına intikal ettirilmesi gerekmektedir.

Bir başka yazıda görüşünceye dek hoşça kalın…

Emre Karaoğlu
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !