Ücretin ödenmemesi nedeniyle tazminat

27.10.2018 05:46 |

Çalıştığım fabrikada konkordato ilan edileceği bahanesiyle ücretimiz çok geç ödeniyor, 2 aydır da hâlâ ödenmedi. İşten çıkarsam tazminatım yanar mı?

Ödeme gününden itibaren 20 gün içinde mücbir bir neden dışında ücreti ödenmeyen işçi  iş görmekten kaçınabilir.
Ücretin zamanında ödenmemesi hâlinde işçiye geçen günler için faiz ödenmesi gerekmektedir. Diğer yandan işçinin ödenmemesi işçiye tazminatını alarak işten çıkma hakkı da vermektedir.
 


Kamuda SSK’lı çalışana memur anneden ömür boyu maaş
 
"Taşeron işçisiyken kamuya SSK’lı olarak geçtim. Hâlen SSK’lı olarak çalışıyorum. Memur emeklisi annem 12.09.2018 tarihinde öldü. Annemden dolayı bana aylık bağlanır mı?" Kadriye Ş.

Kadriye Hanım, hiç evlenmemiş ya da dul iseniz, annenizden size yetim maaşı bağlanır. SSK’lı çalışmanız engel değil. Evlenmediğiniz sürece yetim maaşını ömür boyu alabilirsiniz.
   
"Stajyerlere ne kadar ücret ödenir?" Yılmaz D.
Yılmaz Bey, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında staj veya tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere asgari ücretin net tutarının;

20 ve üzerinde personel çalıştıran iş yerlerinde %30’undan,
20’den az personel çalıştıran iş yerlerinde %15’inden,
Aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin %30’undan

 Aşağı ücret ödenmemesi gerekmektedir. Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden muaf tutulmuştur. 
Staj yapacak işletme bulunamaması nedeniyle stajını okulda yapan ortaöğretim öğrencileri ile yükseköğretim kurumları ve birimlerinde yapan yükseköğretim öğrencilerinin yaptıkları stajlar ise bu kapsam dışında tutulmuştur.
 
Bağ-Kur emekli maaşının başlama tarihi?
 
Hayati D. Bey, endişelenmenize gerek yok. Bağ-Kur’luların aylığa hak kazanma şartlarını yerine getirmeleri hâlinde maaşları, yazılı istek tarihini takip eden ay başından itibaren başlamaktadır. Bu nedenle gecikme dolayısıyla bir hak kaybınız olmaz.

İsa KARAKAŞ

hakli fesih     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !