» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ücretsiz izin süremi borçlanabilir miyim?

 
09.01.2021 04:39 | Güncelleme: 09.01.2021 04:39

Ücretsiz izindeyken isteğe bağlı prim ödeyebilir miyim? Her ay ya da izin bitimi toplu halde prim ödeyebilir miyim?

Kamuda 11 yıldır Sağlık Bakanlığı’nda 4D sürekli işçi kadrosunda çalışıyorum. 6 ay ücretsiz izin için başvuru yaptım. Ücretsiz izindeyken isteğe bağlı prim ödeyebilir miyim? Her ay ya da izin bitimi toplu halde prim ödeyebilir miyim? Babamın rahatsızlığı için ücretsiz izin alıyorum. SSK girişim 2002 olup 5546 gün primim var. Ne zaman emekli olurum?

 

İşçilerin; kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izin süreleri dışında kullandıkları ücretsiz izin sürelerini borçlanmalarına veya ücretsiz izin süresinde isteğe bağlı prim ödenmesine ilişkin bir düzenleme bulunmuyor. Bu nedenle babanızın rahatsızlığı için kullandığınız ücretsiz izin süresinin borçlandırılması veya bu sırada isteğe bağlı sigortaya prim ödemeniz ancak yasal değişiklik yapılması halinde mümkün olur.

Emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 1454 gün daha prim ödeyip toplam priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 4500 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 2027’de 58 yaşı da doldurabilirseniz emekli olabilirsiniz. Dolduramazsanız 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Tavandan ödeme aylığı artırır

SORU: 1957 doğumlu kadınım. 4A sigorta başlangıcım 1 Eylül 1987 olup adıma toplam 870 gün prim ödemem var. 3600 günden ne kadar prim ödeyerek, hangi şartlarla ve ne zaman emekli olabilirim? Makul olan asgariden mi yoksa tavanda mı ödemek? l 

CEVAP: Yaş haddinden emeklilik için; 15 yıl sigorta süresi, 3600 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 2730 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Tabii ki tavandan prim ödeme emekli aylığını yükseltir.

Babanız 632 gün daha prim ödeyip 60 yaşı bekleyecek

Soru: 5 Mayıs 1965 doğumlu babamın SSK girişi 6 Ocak 1991 olup 2968 gün prim ödemesi var. Askerliğini SSK girişinden önce yapmış. Bu şartlarda en erken ne zaman emekli olabilir?  

Cevap: Babanız 632 gün daha prim ödeyerek primini 3600 güne tamamlaması şartıyla, 60 yaşını dolduracağı 5 Mayıs 2025’te emekli olabilir (15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak).

Cezaevindeki kişi adına geriye yönelik prim ödenebilir mi?

SORU: Babam 1 Mayıs 1972 doğumlu ve 12 yıldır cezaevinde. 1 Aralık 2005’te Bağkur girişi var ve 390 gün hizmeti görünüyor. Ama hiç ödeme yapmamış. Biz 390 gün çalışmasını ödesek emekliliği için bir faydası olur mu? Geriye dönük ödeme yapabilir miyiz? Kaç yaşında emekli olabilir? 

CEVAP: Babanız adına geriye dönük prim ödemeniz için Bağkur’lu olmasını gerektiren faaliyetinin halen babanız adına devam ediyor olması lazım. Sorunuzdan babanızın sadece prim ödemediği 390 gün Bağkur süresi olduğu anlaşılıyor. Sorunuzdan anlaşıldığı gibi babanızın faaliyeti devam etmiyorsa, babanız adına geriye yönelik prim ödemeniz mümkün değil.

Ancak prim borcu nedeniyle sigortalılık süresi durdurulan 390 gününün primini 17 Kasım 2020’de yürürlüğe konan 7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında, en geç 31 Mart 2021’e kadar ödeyerek babanıza 390 gün kazandırabilirsiniz.

Ayrıca babanız askerlik süresini borçlanabilir. 390 günü ihya edip, askerlik süresini de (18 ay kabul edilmiştir) borçlandıktan sonra cezaevinden isteğe bağlı prim olarak 4470 gün daha prim ödeyerek toplam primini 5400 güne tamamlaması şartıyla, 62 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.