e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Ücretsiz izin ve kısa çalışmaya ayrılanlara emeklilik kolaylığı!

12.10.2020 12:54 | Güncelleme: 12.10.2020 12:54

Covid-19’un sebep olduğu küresel pandemi, dünya genelinde en çok çalışanları derinden etkilemiştir.

Koronavirüsün çalışanlar üzerinde etkisinin azaltılması için İş-Kur işsizlik sigortası fonundan milyonlara işçiye kısa çalışma ödeneği ile nakdî ücretsiz izin desteği sağladı. Müracaat eden 300 bini aşkın firma, 3,5 milyonu aşan çalışanları için kısa çalışma ödeneği talebinde bulundu. Ücretsiz izne ayrılan 2 milyona yakın işçi de göz önünde bulundurulduğunda sayı 5,5 milyonu aşmaktadır. Hâl böyle iken her gün çok sayıda çalışan okurumuz kısa çalışma ve ücretsiz izin sürelerinin emekliliğe sayılıp sayılmayacağını veya bu süreler için hizmet borçlanması yapılıp yapılmayacağını sormaktadır. Diğer yandan konu hakkında malumatı olan bazı işçiler ile işçi temsilcileri ise bu sürelerin emekliliğe sayılmasını talep etmektedir.

Nitekim konuyla ilgili “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun” adı altında TBMM komisyonlarına kadar intikal ettirilen yasa teklifi verildi. Bahse konu kanun teklifinin yasalaşması hâlinde kısa çalışma ve ücretsiz izinde geçen süreler emekliliğe sayılabilecektir.
 

İŞ-KUR emeklilik primini yatırmamakta

Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, işçilerin son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması zorunlu bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirip kısa çalışma ödeneğine hak kazanan işçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre için İŞ-KUR tarafından sadece genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Söz konusu dönemde kısa ve uzun vadeli sigorta primleri aktarılmamaktadır. Bu sebeple kısa çalışma döneminde işçilerin emekliliğe yarayan yaşlılık, malullük ve ölüm (uzun vadeli) sigortaları primleri yatmamaktadır.

Kamuoyunda geriye dönük SGK hizmeti kazanma olarak bilinen hizmet borçlanmaları, çalışanlara emeklilikte avantajlar sağlamaktadır. Özellikle eksik prim gün sayıları olup da bu sürelerin dolmasını beklemek zorunda kalanlara çoğu zaman hemen bu primleri borçlanma ile yerine getirmesi avantajını sağlamaktadır. Ayrıca bazı borçlanmalar bazı hâllerde daha erken emeklilik ve emeklilik maaşında artışa sebep olabilmektedir. SGK uygulamasında çok sayıda kişi ve durumlar için borçlanma hakkı bulunmaktadır. Mevcut düzenlemelerde kısa çalışma ödeneği alan işçilerin bu dönemler için hizmet borçlanması yapmalarına ilişkin yasal bir dayanak bulunmamaktadır. Aynı şekilde pandemi nedeniyle işverenleri tarafından ücretsiz izne ayrılanlar için de hizmet borçlanmasına ilişkin bir düzenleme yer almamaktadır.
 
Teklifte emeklilik primlerinin devlet tarafından karşılanması öngörülüyor
 
Söz konusu kanun teklifinin gerekçesinde; COVID-19 salgınının istihdam üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla ekonomik istikrar kalkanı paketi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, kısa çalışma ödeneği uygulamasının başladığı tarihten itibaren 3 milyon 576 bin 805 kişi bu ödenekten yararlandığı, temmuz ayında 1 milyon 595 bin 467 kişinin ödenekten yararlanmaya devam ettiği, Bakanlığın verilerine göre ise 1,9 milyon kişiye ücretsiz izne çıkarılanlara ödenen nakdî ücret desteği verildiği, bu sürelerde emeklilik için gerekli olan uzun vadeli sigorta kolları olarak bilinen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları da dâhil olmak üzere bahsi geçen sigorta kolları için prim ödenmediği tespitlerine yer verilmiştir. Teklifin devamında; ücretsiz izne çıkarılanların uzun vadeli sigorta kolları çalışmadıklarına çalışmadıkları süre boyunca işverenler tarafından prim yatırılmadığı, Devlet İŞ-KUR aracılığıyla hem kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışanlar hem de ücretsiz izne çıkarılanların çalışmadıkları bu süreler boyunca sadece genel sağlık sigortası primlerini karşıladığı belirtilmiştir.
 
Emeklilik hakkının ötelenmesinin önüne geçilmesi
 
Bahse konu yasa teklifinde kısa çalışma ödeneği kapsamına giren çalışma süreleri ile ücretsiz izne çıkarılanların uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmediğinden, SGK'ya prim günlerinin eksik olarak bildirilmekte olduğu, bu durumun da sigortalının prim günü kaybına uğramasına sebep olduğu, ilerleyen dönemlerde emeklilik hakkının ötelenmesini beraberinde getirerek çalışanlar adına hak kaybına yol açacağı vurgulanmıştır.
Yasa teklifi ile Covid-19 salgını süresince ve sonrasında çalışanların kısa çalışma ödeneği kapsamında olan günler ve ücretsiz izne çıkarılanların çalışmadıkları süreler boyunca uzun vade kolları primlerinin tamamen devlet tarafından karşılanması öngörülerek ilerleyen dönemlerde çalışanların emeklilik haklarının normalinden daha uzun sürelere ötelenmesinin engellenerek yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Muhalefet tarafından verilen bu kanun teklifi umarız yasalaşır. Böylece çalışanlarımızın ilerleyen dönemlerde emekliliklerinin ötelenmesinin önüne geçilerek bu zorlu süreçte bir nebze de olsa rahat nefes alır...

İsa Karakaş
Türkiye
 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.