» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Usulsüz E-Tebligatı İptal Eden Yargı Kararı

 
11.07.2019 05:44 | Güncelleme: 11.07.2019 05:44

Geçtiğimiz ay vergi mahkemesi tarafından e-tebligat ile ilgili bir tarhiyat işlemi hakkında Muğla Vergi mahkemesi tarafından önemli bir karar verilmiştir.

Dava konusu kısaca şöyle gelişmiştir: Önemli bir miktara varan tarhiyatla ilgili vergi ve ceza ihbarnameleri ilgili şirketin e-tebligat ile ilgili yetkili olduğu temsilcisinin e-posta  adresine vergi dairesi tarafından  tebligat yapılmıştır.

İlgili personel tarhiyatın muhatabı şirketten ayrıldığı için konu unutulmuştur. Daha sonra söz konusu yüklü cezalı tarhiyatla ilgili vergi ve ceza ihbarnameleri hakkında muhatap şirkete ödeme emri tebliğ edilmiştir.

İlgili  şirket gerçeği fark edip kendi gıyabında 16/7/2018 tarihinde vergi ve ceza ihbarnamelerini şirketten ayrılan eski personeli olan  …….’nın e-posta  adresine tebliğ  edilmiş olduğunu  fark etmiştir.

Öte yandan, kendisine ödeme emri tebliğ edilen ilgili şirket vergi mahkemesine başvurarak ödeme emrinin hatalı olduğunu, önceki aşamalarda vergi ve ceza ihbarnamelerinin hukuka aykırı olarak hatalı tebliğ edildiğini, e-tebligatın şirketten ayrılan ve vergi dairesinde kayıtlı olan eski personelin e-posta kutusuna tebliğ edildiğini, şirketin kurumsal bir kep elektronik posta adresinin olduğunu, özetle, önceki aşamalarda tebligatların 213 sayılı VUK 107/A kapsamında yapıldığı belirtilen tebliğin usulüne uygun olmadığı iddialarıyla ödeme emrinin iptalini talep etmiştir.

Vergi mahkemesi incelenen dosya kapsamında ilgili şirket adına tebliğ edilen ödeme emrinin hukuka aykırı olduğunu, ödeme emri dayanağının 213 sayılı VUK 107/A md kapsamında usulsüz bir tebliğ nedeniyle davacı şirket yönünden ortada kesinleşmiş tahsili gereken amme alacağının varlığından söz edilemeyeceğini ve dolayısıyla amme alacağının davacı şirketten tahsil edilemediğinden bahisle davacı şirket hakkında düzenlenen dava konusu ödeme emrini hukuka aykırı bularak iptal etmiştir (1).

Sonuç olarak, e-tebligat konusu geçmişte ve günümüzde önemli sorunlara neden olan bir işlem olup, idare tarafından e-tebligat kutusuna düşen vergi ve ceza ihbarnameleri, ödeme emirleri ve hüküm ifade eden diğer yazışmalar uygulamada problemlere neden olmaktadır.

Nazlı Gaye ALPASLAN
vergialgi.net


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.