e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Uygulanabilir bir Mali Tatil Mücadelesi

02.07.2019 16:02 | Güncelleme: 02.07.2019 16:02

Adana Mali Müşavirler Odası Başkanı Güney Yılmaz dan Uygulanabilir bir Mali Tatil için mücadele çağrısı

DAHA FAZLASI İÇİN HAKKINI KULLAN…

Bu yıl Mali tatil 2 Temmuz’da başlıyor.
28.03.2007 tarihli 26476 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanuna göre 2 Temmuz 

 20 Temmuz 2019 tarihleri arası Mali Tatildir. 30.06.2007 tarih ve 26568 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının tebliğleri ile Mali Tatilin uygulanması konusuna açıklık getirilmiştir.

Kanuna göre Mali Tatil boyunca yapılacak birçok iş ve işleme ilişkin süreler uzamakta veya işlememektedir. Ancak Mali Tatile ilişkin sonradan yapılan düzenleme ve vergi beyannamelerinin verilme sürelerinin uzatılması ile birlikte Mali Tatil hakkı açıkçası kuşa çevrilmiştir.

Bu anlamda uygulanabilir ve bizleri rahatlatabilecek yeni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bu düzenleme Haziran dönemine ait beyanname ve bildirimlerin Temmuz ayı birlikte birleştirilerek Ağustos ayına uzatılması ile çözülebilir.

Ayrıca son yıllarda iyice artan iş yükü, ülkenin mali ve siyasi sorunlarının yansımaları neticesinde Mali Müşavirler muhasebe mesleğini icra edemez, sistem sürdürülemez duruma gelmiştir. Bu kapsamda mücbir sebep, yeşil pasaport, mali müşavirlerin sorumluluklarının yeniden tanımlanması gibi haklar tanınmalı, 3568 sayılı meslek kanunumuz demokratik ve çağın gereklerine uygun bir şekilde yeniden düzenlenmeli, vesayetten kurtarılmalı, KDV İade işlemleri, ticari ve iş mahkemelerinde Arabuluculuk, Bilirkişilik gibi mali müşavirlere yeni iş olanakları açılmalıdır. KOSGEB gibi kurumlar yeni ofis açan meslektaşlarımızı destek kapsamına almalı, üzerimizdeki KDV yükü azaltılmalıdır. Mali Müşavirlerin idari anlamda verdikleri hizmeti daha kolay ve nitelikli bir şekilde yerine getirebilmeleri için gerekli yasal düzenlemeler, kolaylıklar ve haklar tanınmalıdır.

Her fırsatta Mali Müşavirlerin idare ve mükellefler arasında bir köprü vazifesi gördükleri hatırlatılmakta ancak bu uygun çalışmalar ne yazık ki yapılmamaktadır. Artık bıçak kemiğe dayanmış, meslektaşlarımız mesleğin son yıllarda getirdiği yükler nedeniyle meslek hastalıkları ile boğuşmaya, işleri başında hayatlarını kaybetmeye başlamışlardır. Mevcut durum sürdürülemez bir hal almıştır!

Diğer taraftan da Mali Tatile ilişkin Kanun önümüzde durmaktadır. Bu temelde de Kanunun tanıdığı haklar sonuna kadar kullanılmalıdır. Tüm meslektaşlarımızı, muhasebe camiasını Kanunun uygulanabilirliği çerçevesinde Mali Tatili müşterilerimiz ve toplum nezdinde görünür kılmaya çağırıyorum.

Bu dönem içerisinde hizmet akdi ile çalışan meslektaşlarımız yıllık izin haklarını Mali Tatili gerekçe göstererek kullanmalıdır. Serbest çalışan meslektaşlarımız Mali Tatil hakkında hizmet verdikleri müşterilere bilgi vermeli, ofislerini belirli bir süreliğine de olsa kapatmalı, Mali Tatil bilincinin yaygınlaşmasını sağlamalıdır. Çünkü unutulmamalıdır ki; kullanılmayan her şey çürür. Bizlerin önünde duran Mali Tatile ilişkin Kanunun verdiği tüm hakları kullanarak, müşterilerimiz, idareler ve toplum nezdinde görünür kılmak, diğer taraftan da daha uygulanabilir bir Mali Tatil için mücadele etmektir.

Tüm meslektaşlarımıza kolaylıklar diliyorum.

Adana Mali Müşavirler Odası
Başkan Güney Yılmaz


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL