e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Uzaktan ve esnek çalışma verimi artırıyor

13.10.2020 07:12 | Güncelleme: 13.10.2020 07:12

Pandemi döneminde uzaktan ve esnek çalışma modeline geçen işyeri sayısı artmaya devam ediyor. Doğru ve sağlıklı bir modelle yönetilen süreçlerde çalışanlar arasında bulaş riski azalırken, verimlilik de yükseliyor.

Okulların açılmasıyla birlikte çocuk sahibi çalışanlar için bulaş riski artacak. Bu durum nedeniyle işyerlerinde de koronavirüsün yayılma riski söz konusu. Kamu-özel fark etmeksizin bütün işyerlerinde imkanlar elverdikçe uzaktan çalışma sürdürülmeli. Bu sayede işyerlerinde işçilerin sağlığının korunması mümkün olabilir. Pek çok işyerinde uzaktan ve esnek çalışma modelleri uygulanıyor. İşyerinin niteliğine göre esnek çalışmanın biçimi değişiyor. Bazı işyerlerinde çalışanların aynı ortamda bulunma sürelerinin azaltılması için ‘kayan mesai süreleri’ uygulanıyor, bazı işyerlerinde uzaktan çalışma etkin bir şekilde uygulanıyor, bazılarında ise dönüşümlü vardiya sistemi benimseniyor.

HIZLA YÜKSELİYOR

Esnek çalışma, uzunca bir süredir gündemde. Özellikle çok uluslu şirketlerde de geniş bir biçimde uygulanıyordu. Ancak özellikle geleneksel bakış açısına sahip işverenlerin işyerlerinde ve aile şirketlerinde esnek çalışmaya bakış olumlu değildi. Fakat koronavirüs salgını bu süreci neredeyse zorunlu hale getirince esnek çalışmanın uygulandığı işyeri sayısı hızla arttı. Mart-haziran döneminde yaşanan tecrübeler gösterdi ki, özellikle bazı işyerlerinde uzaktan çalışma verimliliği getiriyor.

‘KAYTARMA’ DEĞİL

Diğer yandan işlerin net bir şekilde paylaşıldığı ve sorumlulukların belli olduğu durumlarda neredeyse uzaktan çalışmanın daha verimli olduğunu söylemek de mümkün. Bu nedenle uzaktan çalışmanın işçinin ‘kaytarması’ anlamına gelmediği ortaya çıktı. Ancak işverenlerin uzaktan çalışmaya yönelik algısının değişmesi zaman alacaktır. Bu algının değişmesi için işyerinde uzaktan çalışmaya ilişkin yazılı ve net bir model oluşturulması çok önemli. Bu sayede uzaktan çalışan işçi de iş güvencesiyle ilgili sorun yaşamayacağını hissedecektir.

KURALLARI NET BİR ŞEKİLDE ANLATIN

İşverenlerin uzaktan çalışan işçinin kaytardığına dair algısının arkasında işçinin işini evinden yürütüyor olması geliyor. Bu nedenle uzaktan çalışmanın etkin bir şekilde sürdürülebilmesi için kurallar net bir şekilde konulmalı. Örneğin işçinin bilgisayarının hangi saatlerde açık olacağı, telefonu hangi saatler içerisinde cevaplayacağı net bir şekilde belirlenirse işçi uzaktan çalışmayı daha rahat planlar.

ETKİN BİR ÇALIŞMA DÜZENİ KURULABİLİR

Etkin bir esnek çalışma mekanizmasının hayata geçirilmesi bulaş riskini azaltacağı gibi verimliliği de üst seviyeye çıkaracak. Bir çalışanın virüse yakalanması halinde işyerinden uzak kalacağı süre en az 21 gündür. Temaslı bir çalışanın işyerinden uzak kalacağı süre ise 15 güne kadar uzayabiliyor. Bu nedenle çalışanların sağlıklı bir modelle uzaktan çalışmaya devam ettirilmesi işverenler açısından verimliliğin artması anlamına gelecektir. Diğer yandan daha etkin bir çalışma düzeninin kurulmasıyla uzaktan çalışmanın verimliliği de artırılabilir. Ayrıca yalnızca uzaktan çalışmanın değil, telafi çalışmasının, kayan mesai sürelerinin, dönüşümlü vardiya düzeninin kurulmasıyla bu sürecin geçirilmesi çok önemli. 

Okan Güray Bülbül


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.