» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

VUK Posta Yoluyla Tebligatta Yeni Dönem

 
14.01.2019 09:46 | Güncelleme: 14.01.2019 09:46

Vergi Usul Kanununa göre yapılacak tebligatlar için bilinen adresler ve tebliğ sürecine ilişkin detaylı açıklamalar

Tebligat Nedir? Tebliğ hangi adrese nasıl yapılır? Posta yoluyla tebligat işleyişi hakkında tüm bilmeniz gerekenler.

TEBLİĞ NEDİR?
Vergi Usul Kanununa göre tebliğ, vergilendirmeyi ilgilendiren ve hüküm ifade eden hususların vergi idaresi (İdare) tarafından mükellefe, bunların kanuni temsilcilerine, umumi vekillerine veya vergi cezası kesilenlere bildirilmesidir.

TEBLİĞ HANGİ ADRESE YAPILIR?
Vergi Usul Kanununa göre yapılacak tebliğler, bilinen adreslere yapılmalıdır.
Bilinen adresler şunlardır:
• Mükellef tarafından işe başlamada veya adres değişikliğinde bildirilen işyeri adresleri,
• Yoklama fişinde veya ilgilinin imzası bulunmak şartıyla yetkili memurlar tarafından bir tutanakla tespit edilen işyeri adresleri,
• Adres Kayıt Sistemi'nde  bulunan yerleşim yeri adresi.

BİLİNEN ADRESLERDE TEBLİĞ NASIL YAPILIR?
Mükellefin bilinen işyeri adresinin bulunması durumunda tebliğ öncelikle bu adreste yapılır.
Bilinen işyeri adresi olmayanlara tebliğ ise doğrudan yerleşim yeri adresinde yapılır.

TEBLİĞ EVRAKININ TESLİMİ NASIL YAPILIR?
Tebliğ olunacak evrakı içeren zarf, muhatap ile posta memuru tarafından tebliğ alındısına tarih ve imza konulmak suretiyle tebliğ edilir.

* Adres Kayıt Sisteminde yer alan adres bilgilerinizi www.edevlet.gov.tr üzerinden kontrol edebilirsiniz.


TEBLİGAT ADRESİNDE TEBLİĞ YAPILACAK KİMSE BULUNAMAZSA NE YAPILIR?
Geçici ayrılmalar dâhil olmak üzere muhatabın bilinen işyeri adresinde tebliğ yapılacak kimse bulunamazsa tebliğ evrakı İdareye iade edilir. Bu durumda tebliğ, muhatabın yerleşim yeri adresinde yapılır.

Geçici ayrılmalar dâhil olmak üzere muhatabın yerleşim yeri adresinde tebliğ yapılacak kimse bulunamazsa tebliğ evrakı İdareye iade edilir. İdare muhatabın yerleşim yeri adresine ikinci defa tebliğe çıkar.

Muhatabın yerleşim yeri adresine ikinci defa tebliğe çıkılan durumda tebliğ yapılacak kimse bulunamazsa, posta memuru tarafından Tebligat Pusulası kapıya yapıştırılır.

MUHATABIN TEBELLÜĞDEN İMTİNA ETMESİ DURUMUNDA NE YAPILIR?
Muhatabın bilinen işyeri adresinde veya yerleşim yeri adresinde bulunmasına karşın tebellüğden imtina etmesi durumunda, posta memuru tarafından Tebligat Pusulası kapıya yapıştırılır. Bu durumda tebliğ, pusulanın kapıya yapıştırıldığı tarihte yapılmış sayılır ve tebliğ evrakı İdareye iade edilir.

* Tebliğ edilecek evrakın Tebligat Pusulası'nın yapıştırıldığı tarihten itibaren on beş gün içerisinde muhatabı tarafından İdare'den alınması halinde alındığı günde, bu süre içerisinde alınmaması halinde ise pusulanın kapıya yapıştırıldığı tarihi izleyen on beşinci günde tebliğ yapılmış sayılır.

POSTA YOLUYLA TEBLİGAT SÜRECİ
• İşyeri adresinde tebliğ yapılacak kimse bulunursa, tebliğ alındısına imza ve tarih konulmak suretiyle tebliğ edilir.
• Tebliğ edilecek evrak, İdare tarafından muhatabın bilinen işyeri adresine tebliğ edilmek üzere Posta İdaresi'ne verilir.
• İşyeri adresinde tebliğ yapılacak kimse bulunamazsa. Tebligat Pusulası kapıya yapıştırılmadan tebliğ evrakı İdare'ye iade edilir.
• Yerleşim yeri adresinde tebliğ yapılacak kimse bulunamazsa. Tebligat Pusulası kapıya yapıştırılmadan tebliğ evrakı İdare'ye tekrar iade edilir.
• Yerleşim yeri adresinde tebliğ yapılacak kimse bulunursa, tebliğ alındısına imza ve tarih konulmak suretiyle tebliğ edilir.
• İdare'ye geri gelen tebliğ evrakı muhatabın yerleşim yeri adresine tebliğ edilmek üzere Posta İdaresi'ne gönderilir.
• İdare'ye geri gelen tebliğ evrakı muhatabın yerleşim yeri adresinde ikinci defa tebliğ edilmek üzere, tekrar Posta İdare'sine gönderilir.
• Yerleşim yeri adresinde tebliğ yapılacak kimse bulunursa, tebliğ alındısına imza ve tarih konulmak suretiyle tebliğ edilir.
• Yerleşim yeri adresinde tebliğ yapılacak kimse bulunamazsa, tebligat pusulası kapıya yapıştırılır ve tebliğ evrakı İdare'ye geri gönderilir. Bu durumda ilgili evrakın. Tebligat Pusulasının kapıya yapıştırıldığı tarihten itibaren on beş gün içerisinde muhatabı tarafından idare'den alınması halinde alındığı günde, bu süre içerisinde alınmaması halinde ise pusulanın kapıya yapıştırıldığı tarihi izleyen on beşinci günde tebliğ yapılmış sayılır.

Muhatap tebellüğden imtina ederse, tebliğ evrakının gönderildiği idare'den alınabileceği şerhini içeren bir pusula kapıya yapıştırılır. Posta memuru, durumu tebliğ alındısı üzerine şerh ve imza ederek, tebliğ olunacak evrakı tebliği yaptıran idareye teslim eder. Bu durumda tebliğ, pusulanın kapıya yapıştırıldığı tarihte yapılmış sayılır.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.