Vergi borcu olan Temmuz’u kaçırmasın

07.05.2018 06:15 |

Milyonlarca vatandaşı sevindirecek borç barışı Meclis’ten kısa sürede geçecek. Başvuru için 31 Temmuz son tarih. Bu süreyi sakın kaçırmayın, fırsattan yararlanın

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı ekonomik paket başta emekliler olmak üzere milyonlarca vatandaşı sevindirdi. Hükümet vatandaşla büyük bir borç barışı da sağlayacak. Devlete olan vergi, SGK, trafik cezası, emlak vergisi, kredi borçları yeniden yapılandırılarak 36 taksitte ödenebilecek, faizler, cezalar silinecek.

SGK Teşvik Hesaplama Programı

Teşvikmatik

Cari ve Geçmiş Dönem Teşviklerinizi Teşvikmatik sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

Meclis'te görüşmeleri süren tasarıya göre borç barışı için başvurular kanunun yayım tarihini izleyen 2 ay içerisinde tamamlanacak. Yani yasa Mayıs ayının ortalarında çıkarsa son başvuru tarihi 31 Temmuz olacak. Bu tarihe kadar başvurmayanlar fırsatı kaçırmış olacak.
O yüzden yasa çıkar çıkmaz borçlu olanların başvurularını yapmalarını tavsiye ediyoruz.
Başvurular borcun olduğu ilgili kuruma yapılacak. Yani vergi borçları için vergi dairelerine, prim borçları için SGK müdürlüklerine gidilecek.

PEŞİN ÖDEYEN YAŞADI

Bu yıl yapılandırmada diğerlerinden farklı bir avantaj da bulunuyor. İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan, Yİ-ÜFE esas alınarak hesaplanan tutarının yüzde 90'ının tahsilinden vazgeçilecek.
Hesaplanan tutarın tamamının ilk 2 taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50 indirim yapılacak. İsteyen 6, 9, 12 ve 18 taksit seçeneklerinden birini tercih edecek. Vergi, Gümrük Ticaret Bakanlığı, il özel idareleri ve belediyelere ödenecek borçlarda ilk taksit kanunun yayım tarihinden itibaren dördüncü aydan başlayacak. SGK'ya olan borçlarda ise ilk taksit kanun yayım tarihini izleyen üçüncü aydan itibaren başlayacak.
Taksit seçeneğine göre faiz ve cezaları silinmiş olan anaparaya yüzde 1.045 ile 1.150 arasında eklemeler olacak.

36 AYI BULACAK

Taksit ödemeleri iki ayda bir yapılacak. Böylece 18 ay taksit seçeneğini tercih eden bir vatandaş borcunu 36 ayda ödemiş olacak. Üstelik faiz ve cezalardan da kurtulacak.
Özellikle ilk taksitin zamanında ödenmesi çok önemli. Çünkü ilk taksiti kaçıranların yapılandırması bozulacak. Bir yıl içinde 2'den fazla taksitin aksatılmaması da gerekiyor. İki taksite kadar aksatanların yapılandırması bozulmayacak. Aksayan taksitler faiziyle yeniden ödenebilecek

Faruk ERDEM
 

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.