e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Vergi ertelemeleri gerçekleşti, peki ya ödemeler!

05.05.2020 07:39 | Güncelleme: 05.05.2020 07:39

COVID-19 tüm dünya da olduğu gibi, ülkemizde de etkilerini sürdürmeye devam etmektedir. Bu amaçla bir yandan salgın hastalığın yayılmaması için gereken tedbirler alınırken, bir yandan da ekonomik tedbirler alınmaktadır.

Alınması da gayet normaldir çünkü bu salgın hastalık siyasal iktidarları halk sağlığı ve ekonomik sistem arasında tercih yapmaya zorlamaktadır. Esas olan her ikisini de at başı birlikte götürebilmektir, ancak siyasal iktidarlar ister istemez bir tercih yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Ülkemizde de bu anlamda belirli ekonomik tedbirler alınmaktadır. Alınan bu tedbirlerin başında bazı beyanname ve bildirimlerin ötelenmesi ve buna bağlı olarak da ödemelerin vadelerinin ertelenmesidir. Devletin paraya ihtiyacı olduğu bu dönem içerisinde, beyanname ve bildirimlerde ve buna bağlı olarak da ödemelerde ertelemelerin yapılması, takdir edilmesi gereken yerinde bir uygulamadır.

Ancak söz konusu bu ertelemelerin belirli bir sistematik dahilinde yapılmadığını söylemek hiç yanlış olmayacaktır. Örneğin mücbir sebep kapsamında olan mükellefler için KDV beyan ve ödeme dönemleri ertelenmişken bu dönemlerin yer aldığı geçici vergi beyanında hala ertelemeden söz edilmemektedir.

Kurumlar Vergisi Beyannamesi de Gelir Vergisi Beyannamesi’nde olduğu gibi planlı bir erteleme olmaksızın talepler dikkate alınarak yapılmıştır. Yani yapılan bu ertelemelerin hiç bir sistematik olarak gerçekleştirilmemiştir.

Yapılan son yasal düzenleme ile işten çıkarma yasağı getirilmiştir ve işveren işten çıkarılma yerine ücretsiz izin kullandırılmaya özendirilmiştir. İşveren de işten çıkarmak yasaklandığı için ister istemez ücretsiz izin hakkını kullanacaktır. Çünkü mevcut durumda ücretsiz izin, işçinin rızası ile kullandırılabilirken, yeni düzenlemede işçinin rızasının aranılma şartı kaldırılmıştır. Yani İşveren istemesi halinde personeli ücretsiz izine çıkarabilecektir. (Bu yazımızın konusu olmaması nedeniyle bir yorum yapılmayacaktır.)

Peki, gelelim yazımızın başlığına; “ertelemeler tamam ama ya ödemeler ne olacak?”

Yukarıda da açıklanıldığı üzere vergi beyan süreleri ve ödeme süreleri yaklaşık 3 er aylık dönemler halinde ertelendi, personel yine 3 er aylık dönemler için ücretsiz izine çıkarıldı, mevcut kredi taksitleri ertelendi, iyi niyetli iş yeri sahipleri kiralarını iş yerlerinin kapalı olduğu dönemler için ertelediler peki bu ertelenen mali yükümlülükler hiç ödenmeyecek mi? Ya da yaklaşık 3 aylık süre ile ertelenen tüm mali yükümlülükler bu sürenin sonunda nasıl ödenebilecek. İş yerinin kapalı olması nedeni ile zaten hazırdan tüketmek zorunda kalan iş yeri sahipleri, salgın sonrasında (yaklaşık 3 ay sonra) tüm ertelenen yükümlülükleri karşılayıp ödeyebilecek parayı nereden bulup nasıl kazanacak. Çünkü iş yerini açtığı gün ve sonrasındaki günlerde düzenli ödemeleri olacaktır. Mevcut işletme sermayesini bile eritme ihtimali olan bu işverenlerin mevcut haline bir çözüm bulmak gerekmez mi?

En azından sosyal devlet anlayışı gereği ertelemelerimizi daha uzun bir vadeye taşısak daha doğru ve yerinde davranmış olmaz mıyız?

COVID-19 olmadığı dönemlerde bile vergi tahakkuk ve tahsilat oranlarımız arasında ciddi bir fark varken, bu farkı daha da açmak ve tahsilatı imkansız hale getirmek, herhalde genel amaç olmasa gerek. Unutmamak gerekir ki, COVID-19 salgını er ya da geç bitecek ancak onun yarattığı ekonomik yıkım uzun yıllar bizimle yaşayacak. Dolayısıyla tedbirlerimizi bu bakış açısı ile gerçekleştirirsek daha yerinde olacak diye düşünmekteyiz.

Yılmaz Sezer


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !