Vergi iadesinden kimler nasıl yararlanacak?

21.02.2019 06:48 |

27 Mart 2018 tarihinden önce yapılan ödemelerde kesilen gelir vergisinin iadesi için 7162 sayılı kanunla düzenleneme yapıldı. Düzenleme göre 27.3.2018 tarihi öncesinden işten ayrılana ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardan yapılan gelir vergisi kesintileri iade edilecek.

Hangi ödemeler Vergi İadesi kapsamındadır?

Star Gazetesinden Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt'un makalesine göre 27.3.2018 tarihi öncesinden işten ayrılana ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardan yapılan gelir vergisi kesintisi iade kapsamındadır.

Ödenen Kıdem Tazminatlarında vergi iadesi söz konusu mu?

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, normal ücret, yıllık izin ücreti, geçmiş veya mevcut dönemdeki çalışmalar karşılığı yapılan hizmet primi ve ikramiye ödemeleri ile ücret kapsamında olan benzeri ödemelerden kesilen gelir vergisinin iadesi vergi iadesi kapsamında değildir.

İkale Sözleşmesi veya Karşılıklı Sonlandırma Sözleşmesi Kapsamında Kesilen Gelir Vergisine İlişkin İade Talebi yapılabilmektedir. Kıdem tazminatından gelir vergisi kesilmediğinden vergi iadesi söz konusu olmayacağı gibi, gelir vergisi kesintisine tabi olan ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti gibi kesintilerde iade yapılmamaktadır. Yani iade konusu ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti, kıdem tazminatı gibi kalemleri içermemektedir.

İkale Sözleşmesinden kaynaklanan Gelir Vergisi iade talebi başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir Vergisi iade talebi elden veya posta yoluyla ilgili vergi dairesi müdürlüğüne yapılacağı gibi İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak ikale sözleşmesi veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında kesilen gelir vergisine ilişkin iade talebinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

ikale iade     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!