e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Vergi İncelemelerinde Yeni Dönem

13.11.2017 13:32 |

İstanbul SMMM Odası “Vergi İncelemelerinde Yeni Dönem” konulu semineri düzenledi.

Vergi Kanunlarında yapılan son değişikler ile Torba Yasanın masaya yatırıldığı seminere, TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan, TÜRMOB Genel Saymanı Emre Kartaloğlu, İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir, İstanbul Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Eren Yeşilyurt, İstanbul SMMM Odası Başkan Yardımcısı Erol Demirel, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. A. Bumin Doğrusöz ve meslek mensupları katıldı.

 

TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, kamuda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye ekonomisinde kayıt dışılık oranın yüzde 30’da seyrettiğine işaret eden Arıkan, Maliye Bakanlığı’nın özellikle kayıt dışılığın önlenmesi ve vergilendirmeyle ilgili çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Arıkan, “Vergi doğuran olayın elektronik ortamda izinin sürülmesine yönelik çalışmalar var. Örneğin; kredi kartının yaygınlaşması, belirli bir tutar üzeri ödemelerin bankadan yapılması, 5’ten fazla işçi çalıştıran iş yerlerinde ücretlerin bankadan yapılması, mal ihracında e-fatura düzenlenmesi ve Muhtasar Beyanname ile SGK bildirgesinin birleşmesi. İkinci olarak vergi ödevinin yerine getirilmesi sürecinin elektronik ortamda izlenmesine yönelik çalışmalar geliyor. Beyannamelerin internet ortamında gönderilmesi, vergi ödemelerinin bankadan yapılması, Ba-Bs bilgilerinin manyetik ortamda gönderilmesi, e-haciz, e-yoklama gibi uygulamalar. Ayrıca beyanların ve ödenen vergilerin doğruluğunun kontrol sürecine yönelik yapılan çalışmalar da gündemde. Bankadan gelen havale ve EFT bilgileri, uçak-otobüs biletleri, noter bilgi işlemleri gibi bilgilerle mükelleflerin risk durumunu tespit ederek, vergi denetimini etkin olarak yoğunlaştırmak. Burada e-defter, e- fatura gibi uygulamalar tahakkuk aşamasının izlenmesine, e-haciz gibi uygulamalar da tahsil aşamasının etkisini arttırmaya yardımcı olmaktadır” dedi. 

Yakında başlayacak uygulamalar hakkında da bilgi veren Arıkan, “Sevk irsaliyesi, müstahsil makbuzu, serbest meslek makbuzunun elektronik belge olarak düzenlenmesi ile ilgili Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hazırlandı. e-ticaretle ilgili Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hazırlandı. Yine hükümetin 10’uncu Kalkınma Planında Kayıt Dışının Azaltılması Eylem Planında, turizm sektörü, e-ticaret sektörü, sağlık kuruluşları ve eczanelerle ilgili çalışmalar gündemde” ifadelerini kullandı. 

​İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir, mesleki gelişmeler ve Oda çalışmaları hakkında bilgi verdi. Seminerin Oturum Başkanlığı, İstanbul SMMM Odası Başkan Yardımcısı Erol Demirel tarafından yapıldı. Oturumda, TÜRMOB Genel Saymanı Emre Kartaloğlu,(muhasebeweb.com) İstanbul Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Eren Yeşilyurt, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. A. Bumin Doğrusöz vergi uygulamaları hakkında bilgi verdi. 

TÜRMOB Genel Saymanı Emre Kartaloğlu, geçmişten bugüne vergi uygulamalarından bahsetti. Kartaloğlu, Vergi Kanunlarında yapılan son değişiklikler, Torba Yasa, İngiliz Tipi Katma Değer Vergisi, Gelir Vergisi Kanunu, Kurumlar Vergisi çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.