e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Vergi indiriminden yararlanıp emekli olabilir miyim?

23.09.2020 05:27 | Güncelleme: 23.09.2020 05:27

SSK başlangıç tarihim 17 Temmuz 1989. Toplam 8000 gün primim var. 51 yaşımı dolduracağım 1 Eylül 2025’te emekli oluyorum. Yani yaş bekliyorum. 16 Temmuz 2020 tarihinde aorto koroner bypass grefti ameliyatı oldum. Vergi indiriminden yararlanıp emekli olabilir miyim?

Şayet hastalığınız en az yüzde 40 oranında işgücü kaybınıza yol açmışsa ve Maliye’den vergi indirim hakkı da alabilirseniz, 6 Ağustos 2003 itibarıyla 12 yıldan fazla süredir sigortalı olan vergi indirim hakkı almış 3’üncü derece engelli olarak emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. Vergi indirimi alacağınız tarih itibarıyla emekli olabilirsiniz.

Acaba ne zaman emekli olabilirim? 

SORU: 1974 doğumluyum. İlk sigortalı işe giriş tarihim 3 Nisan 1990. Toplam 2260 gün primim var. Acaba ne zaman emekli olabilirim? 

CEVAP: İlk girişte adınıza prim ödemesi varsa, emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 46 yaş şartlarına tabisiniz. 3115 gün daha prim ödeyerek priminizi 5375 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 1340 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

4 AYLIK BORDRONUN VERİLİP VERİLMEDİĞİ TESPİT EDİLMELİ

Soru: 1962 doğumlu babamın sigorta başlangıç tarihi 1990. Askerliğini 1982 yılında yapmış. Babamın 1991 işe giriş tarihi ve 1993’te çıkış tarihi olmak üzere bir sicil kaydı var. Fakat 1992 yılında bordro verilmediği için 1992 yılından hiç gün çıkmıyor. Fakat ödendiğine eminiz. Çünkü 4 aylık bildirgeleri babam ödüyormuş. Biz SGK’ya gittiğimizde ‘1992 yılında bordro verilmemiş’ dediler. Bunun için ne yapmamız gerekiyor? Babam hangi şartlarda emekli olabilir?  

Cevap: Belirttiğiniz dönemde SGK’ya verilen aylık bildirgeyle, ilgili ayın primi tahakkuk ettirilir ve ödenir, aylık bildirge ile ödenen primlerin hangi sigortalılara ait olduğu ayrıntılı olarak gösterilirdi. Kurumda aylık bildirge ile dört aylık bordronun mutabakatı sağlandıktan sonra, 4 aylık bordroda olan sigortalıların dosyalarına, aylık çalışma gün sayıları ve prim hesabına esas kazanç tutarları işlenirdi.

Dolayısıyla aylık primleri babanızın ödemesi, çalışma süresinin dosyasına işlendiğini göstermez. Çünkü aylık bildirge ile dört aylık bordonun tutmaması halinde, işverenden ek bilgi istenirdi. Genelde istenen ek bilgi verilmediğinden işlem yapılmaz, yani çalışma süreleri sigortalının dosyasına işlenmeden bekletilirdi. Nitekim bu durumda binlerce, hatta on binlerce sigortalı olduğuna hiç şüphe yok.

Ayrıca işveren aylık bildirgeyi vererek primini ödemesine karşın dört aylık bordroyu vermemiş de olabilir. Bu nedenle, babanız 1992’deki çalışma süresini tespit etmek için öncelikle o tarihte çalıştığı işyeri ile görüşerek söz konusu 4 aylık bordronun kuruma verilip verilmediğini tespit etsin. 1992 yılına ilişkin 4 aylık bordroların onaylı birer örneğini alarak kuruma ibraz etsin.

Babanız 5525 gün primi varsa hemen emekli olabilir. Yoksa primini 5525 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir. Ayrıca 3600 gün prim ödemiş olması şartıyla, 60 yaşını dolduracağı tarihte emekli olması da mümkündür.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.