e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Vergi İndirimleri ve Süre Uzatımı

08.01.2019 08:10 | Güncelleme: 08.01.2019 08:10

TÜRMOB Genel Başkanı A. Masis Yontan son dönemlerde yapılan vergi indirimlerinde süre uzatımı ve ekonomiyi değerlendirdi.

Yontan, ÖTV ve KDV İndirimlerinin 2019 yılında üç ay süreyle uzatılmasını olumlu karşıladıklarını fakat alınan tedbirlerin ekonomiyi canlandırmak için yeterli olmadığını, ekomomide belirsizlik ve beklentilerin yoğunlaştığı bir dönemde yaşandığını bu yüzden ekonomiyi canlandıracak yeni tedbirlerin devreye alınması gerektiğini belirtti.

Yontan,  küresel ekonomik iklimin belirsizliği, ülke ekonomisinde aktivitedeki yavaşlama tüm kesimleri temkinli bir beklenti içine ittiğini belirtti.

TÜRMOB Genel Başkanı A. Masis Yontan’ın yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

Ekonomik aktiviteyi canlandırmak için alınan bu önlemler oldukça yerinde ancak beklenen etki sağlanabilmiş değil. Bu yüzden yeni tedbirlerinde uygulamaya girmesi gerekiyor. Vergi indirimleri, ekonomik aktivitenin canlanması açısından oldukça faydalı ve yerinde kararlar ancak küresel ekonomik iklim maalesef uzun vadeli olumlu bir görüş açısı sağlamıyor. Ancak bu uzun vadede olumsuz bir durumun oluşacağı anlamına gelmiyor. Belirsizlik ve beklentilerin yoğunlaştığı bir dönem yaşanıyor.

2018 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı, borç stoku verilerini açıkladı. Buna göre, Eylül itibarıyla Türkiye’nin brüt dış borç stoku 448,5 milyar dolar, stokun GSYH’ye oranı yüzde 53,8 düzeyinde gerçekleşti. Türkiye’nin net dış borç stoku aynı dönemde 286,2 milyar dolar olurken, stokun GSYH’ye oranı %34,4 oldu. Avrupa Birliği standartlarına göre hazırlanan genel yönetim borç stoku ise bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 17,8’lik artışla 1.167 milyar TL’ye çıkarken, bu rakamın GSYH’ye oranı aynı dönemde 3,5 puan yükselerek yüzde 32,6 ile 2012 sonundan bu yana en yüksek düzeye çıktı. Küresel ekonomik iklimin belirsizliği, ülke ekonomisinde aktivitedeki yavaşlama tüm kesimleri temkinli bir beklenti içine itti.

2019 yılının ilk günlerinde gördüğümüz bu havanın kırılması, ekonominin çarklarının tekrar güçlü bir şekilde dönmesi en büyük beklentimiz.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.