e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

YEN? ??YER? AÇACAKLAR D?KKAT... 81 ?L ?Ç?N YEN? TE?V?K PAKET? GEL?YOR !

08.02.2016 11:54 |

Yatırımları artırmaya yönelik hazırlanan mevcut teşvik paketi revize ediliyor. Yeni pakette, yalnızca bölgesel değil, aynı ilin ilçelerine de farklı destekler verilecek.

 Yerli ve yabancı yatırımları desteklemek amacıyla yeni bir teşvik paketi daha geliyor. Kalkınma Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma ile mevcut teşvik sistemi revize ediliyor. Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre her il ve ilçe için ayrı bir teşvik paketi hazırlıkları başladı. Aynı ilde bulunmasına rağmen ilçelere sağlanacak destek modeli ve çeşitliliği farklı olacak. Örneğin Ankara’nın daha az gelişmiş bir ilçesi 4. Bölge teşviklerinden yararlanabilirken, bir başka ilçesi 1. Bölgeye sağlanan desteklerden faydalanabilecek.

İLÇELERE DE DESTEK

Kalkınma Bakanlığı bu kapsamda yeni teşvik sistemine dayanak oluşturulan İllerin ve Bölgelerin Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’nı (SEGE) 2016 yılında güncelleyecek. Araştırma en son 2011’de güncellenmişti. Sosyal ve ekonomik gelişmişlik seviyelerinin ilçe bazında tespit edilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, teşvik uygulamalarının ilçe bazlı bir yapıya dönüştürülmesi hususunun değerlendirildiğini kaydetti. Teşviklerle yatırımcılara vergi ve sigorta prim indiriminin yanı sıra faiz ve bedelsiz arsa desteği sağlanıyor.

YATIRIM ARTACAK

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın koordinasyonunda yürütülen çalışmaların amacı yatırım ve üretimin hem daha fazla hem de ihtiyaca uygun olarak desteklenmesi. Büyümeye ivme katması planlanan yeni teşvik paketi ile ilçe bazlı destek sistemine geçilmiş olacak. Çalışmalar hakkında bilgi veren bir Bakanlık yetkilisi “Yeni teşvik sistemi için ilçelerimizi sosyal ve ekonomik gelişmişlik seviyelerine göre gruplandıracak sağlıklı istatistiklere ihtiyaç var. Bu kapsamda Kalkınma Bakanlığımızın ilçe bazlı çalışmaları neticesinde teşvik sistemimiz de yeniden gözden geçirilecek” dedi. Kalkınma Bakanlığı, yeni teşvik sistemine dayanak oluşturan İllerin ve Bölgelerin Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’nı (SEGE) bu yıl güncelleyecek. Yeni teşvik sisteminde 6 bölge, SEGE’ye göre belirlenmiş bulunuyor. Teknoloji geliştirme bölgelerinin kuruluşunda ve aile hekimlerinin ödeme tutarlarını belirlenmesinde de bu sıralama dikkate alınıyor. Bakanlık bu yıl 81 ilin yanı sıra ilçeler arasındaki gelişmişlik farklarını da ortaya net bir şekilde koymuş olacak.

http://haber.star.com.tr/ekonomi/81-il-icin-yeni-tesvik-paketi/haber-1087576
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.