» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

YMM’ler Tam Tasdik Raporlarını Elektronik Ortamda Gönderebilecekler

 
14.10.2019 06:12 | Güncelleme: 14.10.2019 06:12

2005 yılında Gelirler Genel Müdürlüğünden Gelir İdaresi Başkanlığına dönüşen vergi idaremiz özellikle mükellef hizmetleri ve dijital vergileme konularında oldukça önemli aşamalar kaydetti.

Son yıllarda vergi mükellefleri, 3568 sayılı Kanunla yetkilendirilmiş meslek mensupları ve vergi idaresi çalışanları vergileme alanında çok önemli değişimlere tanıklık ettiler.

Yurtdışındaki vergileme konularını yakından takip etmeye çalışan bir kişi olarak bir karşılaştırma yaptığımızda Gelir İdaremizin mükellef hizmetleri ve dijital vergileme konularında pek çok ülkeden önde geldiğini görüyoruz.

Gün geçmiyor ki Gelir İdaremiz mükellef hizmetleri ve dijital vergileme alanlarında bir adım atmasın. Bu gelişmeler bizi hem bir Türk vatandaşı ve girişimcisi olarak hem de eski bir Gelir İdaresi çalışanı olarak mutlu ediyor.

Tam tasdik raporları gönderimi internet vergi dairesinde

Gelir İdaresi bu ayın başında yeni bir dijital uygulamayı devreye aldı:

3568 sayılı Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavirlik ruhsatı ve mührü almış ve yeminli mali müşavir odalarının çalışanlar listesine kayıtlı yeminli mali müşavirler, ilgili mevzuat hükümleri ile 3568 sayılı Kanun hükümlerine uygun olarak düzenleyecekleri Yeminli Mali Müşavirlik Tasdik Raporlarını elektronik ortamda internet vergi dairesi üzerinden gönderebilecekler.

Yeminli mali müşavirlik faaliyetinde bulunan gerçek kişiler ile yeminli mali müşavirlik hizmeti veren şirketlerin ortakları, vergi dairesinden aldıkları kullanıcı adı ve şifre ile, internet vergi dairesindeki“e-YMM Tasdik Raporları İşlemleri/e-YMM Tasdik Raporu” sekmesinden sisteme giriş yaparak tasdik raporlarını gönderebilecekler.

2019 yılına ilişkin Gelir veya Kurumlar Vergisi Beyannamesi Tasdik Raporları, elektronik ortamda veya kağıt ortamında ihtiyari olarak gönderilebilecek olup 01.01.2020 tarihinden itibaren ise Gelir veya Kurumlar Vergisi Beyannamesi Tasdik Raporları zorunlu olarak sadece elektronik ortamda İnternet Vergi Dairesi üzerinden gönderilebilecek.

Tebrik ve teşekkür

Vergiciliği yanında kalite alanında çalışmaları olan bir kişi olarak inanıyoruz ki; küçük küçük iyileştirmelerle (Japon kalite yönetimi diliyle kaizenlerle) hayatımız daha da kolaylaşacak ve ülkemizde yaşam kalitesi daha da artacaktır.

Vergileme alanındaki kolaylaştırıcı, yenilikçi çalışmaları nedeniyle başta Gelir İdaresi Başkanı Sn. Bekir BAYRAKDAR olmak üzere tüm Gelir İdaresi çalışanlarını tebrik ediyoruz.

Nazmi KARYAĞDI

vergialgi.net


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.