Yanlış Bağlanan Emekli Maaşlarında Düzeltme İşlemleri

09.02.2019 09:29 |

Bazı dönemlerde Bağkur, bazı dönemlerde SGK veya Emekli Sandığı statülerinde çalışan vatandaşlarda çalışma hizmetleri birleştirilerek emekli olunacak kurum belirlenmekte ve bu kurumdan emekli aylığı bağlanmaktadır.

Emeklilik İşlemlerinde son 7 Yıl Önemli

Hizmetlerin birleştirilerek emekli olurken dikkat edilmesi gereken konu son yedi yıldaki prim ödemelerinin hangi kurumu yapıldığı yani son 7 yılda hangi statüdeki sigortalılığın fazla olduğudur. Bazı durumlarda hatalar olabilmekte son yedi yılda SGK hzimeti olmasına karşın kurum tarafından yanlış işlem yapılarak sigortalı Bağkur'dan Emekli olmakta haliyle Emekli Maaşı daha düşük olmaktadır.

Emeklilik İşlemlerinde Kurum Değiştirme

SGK'dan emekli olması gerekirken Bağkur üzerinden emeklilik işlemleri yapılan vatandaşlar kuruma başvurarak düzeltme işlemi talep edebilirler.

SGK emekli aylığı farkını geriye doğru öder
 
SGK tarafından hizmet birleştirmesi yapılarak emekli aylığı bağlanan ve daha sonra yanlış statüde aylık bağlandığı tespit edilen sigortalının farklı statüde geçen hizmet sürelerinin tahsis talep tarihinden önce olması şartıyla, mevcut tahsis talebi diğer statüler için de geçerli sayılacak ve yeni bir emeklilik (tahsis talep belgesi) başvurusu alınmaksızın, mevcut tahsis talep tarihi dikkate alınarak aylık bağlanması gereken statüde aylık yeniden hesaplanacaktır.
Hesaplanan aylık miktarı yanlış statüde ödenen aylık tutarı ile karşılaştırılacak olup, hesaplanan yeni aylık diğer statüden bağlanan aylıktan yüksekse, aylık başlangıç tarihi itibarıyla iki aylık arasındaki fark aylıkları ödenecektir.
 
Yanlış emeklilikte hatanın kimden kaynaklandığı önemli
 
Hesaplanan aylık miktarı yanlış statüde ödenen aylık tutarı ile karşılaştırıldığında hesaplanan yeni aylık bağlanan ilk aylıktan daha düşükse, borç kaydı işlemlerinde yersiz ödemenin sigortalı veya SGK hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilecektir.

Yersiz ödemenin sigortalıların kasıtlı veya kusurlu davranışlarından kaynaklanması durumunda yersiz ödeme tespit tarihinden geriye doğru 10 yıllık sürede ödenmesi gereken aylıklar ile ödenen aylıklar arasındaki yersiz ödenen fark aylıklar için borç kaydı yapılacaktır.

Yersiz ödemenin SGK’nın hatalı işlemlerinden kaynaklanması durumunda ise tespit tarihinden geriye doğru sadece 5 yıllık sürede ödenmesi gereken aylıklar ile ödenen aylıklar arasındaki yersiz ödenen fark aylıklar için borç kaydı yapılacaktır.

İsa KARAKAŞ
turkiyegazetesi.com.tr

emeklilik     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !