e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yanlış meslek koduna bu aydan itibaren ceza kesilecek.

08.08.2020 06:22 | Güncelleme: 08.08.2020 06:22

İş yeri işlemlerinde kolaylık sağlamak, kayıt dışı istihdamla çapraz mücadele ve istihdam üzerindeki formalitelerin azaltılması amacıyla vergi kanunlarına göre maliyenin ilgili birimlerine verilen muhtasar beyanname ile her ay SGK ya verilen aylık prim ve hizmet belgeleri, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi adı altında tek bir belgede birleştirilerek seçilen illerde kademeli olarak uygulanmaya başlamıştır.


Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin ilk olarak 2017 yılında ülke çapında yürürlüğe girmesi öngörülmüştü. Ancak bu tarihten itibaren kademeli olarak bazı iller pilot il seçilerek uygulanmaya başlamış, diğer illerde uygulanması ise sürekli ertelenmiştir.
En son olarak 1 Temmuz 2020 günü tüm ülke genelinde uygulanması planlanmıştı. Uzun süre yetkililerden ses çıkmayınca ayrıca pandeminin de hâlen devam etmesi nedeniyle tekrar erteleme olup olmayacağı başta muhasebeciler ve iş yeri işlemelerini yürütmekte olanlar tarafından merak ediliyordu. Konuyla ilgili nihayet SGK’dan açıklama geldi.
 

Ülke genelinde verilmesi zorunlu hâle geldi

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ilk defa Kırşehir ilindeki işverenler için 01.06.2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. Bu ilimizin ardından;

Amasya, Bartın ve Çankırı illerindeki işverenler için 01.01.2018,
Bursa, Eskişehir ve Konya illerindeki işverenler için 01.01.2020

tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır.
Türkiye genelinde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasına 01.07.2020 tarihinden itibaren geçilmesi ile birlikte yaklaşık 3 yılı bulan süreç tamamlanmış olacaktır. Böylece artık her ay SGK’ya ayrı Maliye’ye ayrı belge vermek yerine tek belge beyan edilmesi yeterli olacaktır. Bu durum iş dünyasında SGK ve Maliye’nin zorlu nikâhı olarak espiri konusu olmuştur.

Hemen belirtelim temmuz dönemine ilişkin bildirimlerin 26.08.2020 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde idari para cezası uygulanacaktır.
 
Yanlış meslek koduna bu aydan itibaren ceza kesilecek

Bu temmuz ayından itibaren Türkiye genelinde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasına geçilmesi ile birlikte aynı zamanda sigortalıların meslek adı ve kodu bilgilerinin gerçeğe uygun olarak bildirilip bildirilmediği yönünden sistem üzerinden kontrolü de yapılacaktır.

Ücretler ile ilgili kayıt dışılığın önüne geçilmesi amacıyla meslek kodu uygulaması yürürlüğe konmuştur. Meslek Kodları Uluslararası Çalışma Örgütünün ISCO 08 Standartlarına göre belirlenen meslek listesi olup, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından sürekli güncellenmektedir. Bu uygulama ile bir iş yerinde öğretmenin öğretmen, muhasebecinin muhasebeci, avukatın avukat olarak çalıştığı meslek kodundan tespit edilebiliyor ve meslek ücret ilişkisi kurulabiliyor. Buna göre fiilî çalışılan mesleğe ilişkin aylık Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde uluslararası standartlarla belirlenen meslek kodunun girilmesi uygulaması 1 Ocak 2018’den itibaren zorunlu hâle getirilmişti.

Buna göre işverenler çalıştırdıkları işçileri, iş yerlerinde fiilen hangi işi yapıyorlarsa o işe uygun meslek kodlarını ve adını gerçeğe uygun olarak bildirmeleri gerekmektedir.
1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe giren söz konusu beyanname ile birlikte yapılacak olan bildirimlerde sigortalıların meslek adı ve kodu bilgilerinin gerçeğe aykırı bildirdiği tespit edilen iş yerleri için, meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen her bir sigortalı başına ayrı ayrı idari para cezası uygulaması da başlatılmış bulunmaktadır.

Bu nedenle bütün işverenlere tavsiyemiz bu ay verilmesi gereken Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde sigortalıların iş yerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek ad ve kodlarını bildirmek yönünde olacaktır. Yanlış bildirim yapılmış ise yanlıştan bir an önce dönmek işverenin lehine olacaktır.

İsa Karakaş
Türkiye


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.