e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Yanlış meslek kodundan SGK bildirimlerine ceza mı gelecek?

19.06.2019 06:13 |

SGK Meslek Kodu uygulamasında Temmuz ayı milat olacak.

İşyerimizde farklı mesleklerde yaklaşık 30 çalışanımız var. Yanlış meslekten SGK'ya bildirilmeleri halinde ceza mı gelecek?.

Kayıtdışılık yalnızca işçilerin sigortasız çalıştırılması şeklinde ortaya çıkmaz, sigortalıların çalışma gün ve kazançlarının SGK'ya eksik bildirilmesi de kayıtdışı çalışmanın başka bir görünümüdür. SGK'nın, kayıtdışı istihdamla mücadele için aldığı tedbirlerden biri de meslek kodu uygulamasıdır.

Meslek kodu, vergi dairelerine verilen Muhtasar Beyannameler ile SGK'ya verilen Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin birleştirilmesi şeklinde uygulamaya konulan "Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi" ile birlikte esas olarak hayata geçmiştir.

01.07.2019 tarihinde tüm illerimizde geçerli olacaktır. SGK'da her meslek için bir kod vardır ve Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi verilirken sigortalıların, yaptıkları işe uygun meslek kodu seçilerek SGK'ya bildirilmesi gerekmektedir. Yeni işe alınan sigortalılar için bu kodlardan en uygun olanının seçilmesi, görev değişikliği durumlarında da meslek kodunun güncellenmesi önemlidir.

Çalışanların yaptıkları işe uygun olmayan meslek kodları ile Kuruma bildirilmeleri halinde 5510 sayılı Kanunun 102. maddesine göre, aylık asgari ücreti geçmemek üzere, meslek kodu yanlış bildirilen her bir sigortalı başına aylık asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır.

Ali Şerbetçi
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.