e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yapılandırma kanunu prim eksiği olanlara borçlanma hakkı veriyor mu?

13.11.2020 05:03 | Güncelleme: 13.11.2020 05:03

Yeni çıkan borç yapılandırmadan prim günü eksik olanlar da faydalanırlar mı?

Soru: 58 yaşındaki eşimin 2165 gün prim ödemesi var. Emekli olabilmesi için 3600 günü olması gerekiyor. Yeni çıkan borç yapılandırmadan prim günü eksik olanlar da faydalanırlar mı?  

Cevap: TBMM’de görüşmeleri devam eden yeniden yapılandırma yasa taslağında maalesef prim eksiğinin borçlanmayla tamamlanmasına izin veren bir düzenleme bulunmuyor. İstenirse yasa çıkmadan Meclis’te bu yönde bir düzenleme eklenebilir. Ancak siyasi otoritenin uygulamalarına bakıldığında bu tür bir düzenleme yapılmasının çok zor olduğu görülüyor.

Emekli olmak için çıkacak yapılandırma kanunundan yararlanabilir miyim? 

Soru: 1965 doğumluyum. SSK girişim 1986 olup 3174 gün prim ödemem var. Bağkur’a da 183 gün ödenmiş, 1040 gün ödememiş prim borcum var. Askerliğimi aldım. Daha da gün alamıyorum. 3600 günden emekli olmak için çıkacak yapılandırma kanunundan yararlanabilir miyim?  

Cevap: 3600 gün primle 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Muhtemelen sigortalılık sürenizi durdurup Bağkur prim borcunuz silinmiştir. Ancak yeni yasa sigortalılık süresi durdurulanlara büyük imkân sağlıyor. Yasadan yararlanarak kaybettiğiniz 1040 günü yeniden ihya ederek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla 2025’te 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Askerlik borçlanması emekliliğimi öne çeker mi?

Soru: 12 Ağustos 1996 yılında polis olarak göreve başladım. 1998 yılında askere gittim. 18 ay olarak askerlik görevimi yerine getirdim. 2019 yılında Bakanlık oluru ile emeklilik haklarım saklı kalmak kaydıyla polislik mesleğinden çekildim. 2020 yılında SGK’ya askerlik borçlanması yaparsam emeklilik geriye çeker mi diye sordum. ‘1999 öncesi hizmet girişiniz var ise çeker’ cevabı verildi. 15 ay askerlik borçlanması yaptım. Ancak şimdi çekmez cevabı veriliyor? Bunun doğrusu nedir?  

Cevap: Görevden ayrılmanızı tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak bildirmiş, doğum tarihinizde bildirmemişsiniz. Oysa bir gün bile emekli olma şartlarını değiştirebiliyor. Sorunuzu 15 Temmuz 2019’da istifa ettiğiniz varsayımına göre cevaplandırıyoruz.

Askerlik borçlanması ve polislikte hak kazandığınız 1710 gün fiili hizmet süresi zammı emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 53 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlıyor (Askerliğinizi borçlanmasanız 54 yaşa tabi olacaktınız). Hizmet süreniz yeterli. 5 yıl 4 ay 15 gün olan FHZ’niz emeklilik yaşından düştüğünde emekli olacağınız yaş, 53’ten, 47 yıl 7 ay 15 güne düşmekte.

Hizmet süreniz yeterli olduğundan bu yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Açıktaki memur askerlik borçlanması yapamaz. Yaptığınıza göre SSK’lı çalışıyor olmalısınız. Memuriyetten sonra SSK’ya 1259 günden fazla prim ödemeniz halinde, Emekli Sandığı’ndan emekli olamayacağınızı göz önüne almanızda yarar var.

Ekrem Sarısu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    2021 Asgari Ücret    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.