» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yeni Beyanname verme süreleri Mali Müşavirlerin iş yükünü azaltacak mı?

 
09.04.2019 08:37 | Güncelleme: 09.04.2019 08:37

Mali Müşavirler, TÜRMOB ve Maliye Bakanlığı arasında en büyük sorunlardan biri lan beyanname verme süreleri yeniden belirlendi. Asıl soru ise, Gelir İdarsei Başkanlığının 115 sayılı sirküleri ile belirlenen yeni beyanname verme süreleri Mali Müşavirlerin iş yoğunluna çözüm olabilecek mi?

TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan Yeni Beyanname verme süreleri hakkında TÜRMOB Bizden haberler dergisinde yayınlanan açıklaması ile Mali Müşavirlerin uzun yıllardır süren Beyanname Verme Süreleri ve Beyanname verme sürelerinin uzatılması taleplerinin hem Odalar hemde TÜRMOB açısından mesai harcanması gereken bir işlem olduğunu belirterek Beyanname verme sürelerin düzenlenmesinde emeği geçen yetkililere teşekkür etti.

Mali müşavirlerin yıllardır en büyük sorunlarından birisi beyanname verilme zamanları oldu.

Beyan süreleri izleyen ayın son günü olarak uygulanmakta iken 2 Ocak 2004 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 5035 Sayılı Kanunla 2004 yılı başından itibaren, yıllık gelir ve kurumlar vergisi, geçici vergi, katma değer vergisi ve muhtasar beyannamelerin verilme süreleri öne çekilerek ödeme süreleri ile beyanname verilme süreleri farklılaştırılmıştır.

Bu düzenleme maalesef sorunların başlangıcını oluşturmuştu. Uzun süre Maliye bilgi işlem ile bankalar arasında veri aktarımında süreye ihtiyaç olduğu için düzenleme yapılamayacağı öne sürülmüştü. Yaşanan sıkıntı ve sorunlarla birlikte bazı değişiklikler yapılmış fakat sorun günümüze kadar devam etmişti.

Maliye Bakanlığı yetkilileri ile yaptığımız tüm görüşmelerimizde önemli gündem maddelerimizden birini yıllardır beyan süreleri oluşturdu. Meslektaşlarımızdan ve Odalarımızdan gelen talepler doğrultusunda süre uzatımı hepimizin mesai harcamak zorunda olduğu bir iş oldu.

Günümüzde sorun olmaması gereken beyan süreleri sorunu 115 nolu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile şimdilik çözüldü. Mesleğimizin önemli bir sorunu haline gelen beyan süreleri sorunun çözülmesindeki katkılarından dolayı başta Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılarımız Bülent Aksu’ya, Nureddin Nebati’ye, Osman Dinçbaş’a, Gelir İdaresi Başkanımız Bekir Bayrakdar’a ve Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarına bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Yahya ARIKAN
TÜRMOB Genel Sekreteri


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.