Yeni Beyanname verme süreleri Mali Müşavirlerin iş yükünü azaltacak mı?

09.04.2019 08:37 |

Mali Müşavirler, TÜRMOB ve Maliye Bakanlığı arasında en büyük sorunlardan biri lan beyanname verme süreleri yeniden belirlendi. Asıl soru ise, Gelir İdarsei Başkanlığının 115 sayılı sirküleri ile belirlenen yeni beyanname verme süreleri Mali Müşavirlerin iş yoğunluna çözüm olabilecek mi?

TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan Yeni Beyanname verme süreleri hakkında TÜRMOB Bizden haberler dergisinde yayınlanan açıklaması ile Mali Müşavirlerin uzun yıllardır süren Beyanname Verme Süreleri ve Beyanname verme sürelerinin uzatılması taleplerinin hem Odalar hemde TÜRMOB açısından mesai harcanması gereken bir işlem olduğunu belirterek Beyanname verme sürelerin düzenlenmesinde emeği geçen yetkililere teşekkür etti.

Mali müşavirlerin yıllardır en büyük sorunlarından birisi beyanname verilme zamanları oldu.

Beyan süreleri izleyen ayın son günü olarak uygulanmakta iken 2 Ocak 2004 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 5035 Sayılı Kanunla 2004 yılı başından itibaren, yıllık gelir ve kurumlar vergisi, geçici vergi, katma değer vergisi ve muhtasar beyannamelerin verilme süreleri öne çekilerek ödeme süreleri ile beyanname verilme süreleri farklılaştırılmıştır.

Bu düzenleme maalesef sorunların başlangıcını oluşturmuştu. Uzun süre Maliye bilgi işlem ile bankalar arasında veri aktarımında süreye ihtiyaç olduğu için düzenleme yapılamayacağı öne sürülmüştü. Yaşanan sıkıntı ve sorunlarla birlikte bazı değişiklikler yapılmış fakat sorun günümüze kadar devam etmişti.

Maliye Bakanlığı yetkilileri ile yaptığımız tüm görüşmelerimizde önemli gündem maddelerimizden birini yıllardır beyan süreleri oluşturdu. Meslektaşlarımızdan ve Odalarımızdan gelen talepler doğrultusunda süre uzatımı hepimizin mesai harcamak zorunda olduğu bir iş oldu.

Günümüzde sorun olmaması gereken beyan süreleri sorunu 115 nolu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile şimdilik çözüldü. Mesleğimizin önemli bir sorunu haline gelen beyan süreleri sorunun çözülmesindeki katkılarından dolayı başta Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılarımız Bülent Aksu’ya, Nureddin Nebati’ye, Osman Dinçbaş’a, Gelir İdaresi Başkanımız Bekir Bayrakdar’a ve Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarına bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Yahya ARIKAN
TÜRMOB Genel Sekreteri

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !