e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yeni Ekonomi Programı ile BES, Kıdem Tazminatı ve dolaylı vergilerde reform planı

10.04.2019 09:34 | Güncelleme: 10.04.2019 10:34

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Yeni Ekonomi Programı detaylarını açıkladı. Yeni Ekonomi Programı kapsamında Bireysel Emeklilik Sistemi, Kıdem Tazminatı ve dolaylı vergilerde indirim konularında önemli reformlar yapılacak.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Reform Planı

Maliye Bakanı Albayrak Yeni EKonomi Programı toplantısında ilk etapta daha stabil vatandaşa fayda sağlayacak bir tamamlayıcı emeklilik sistemi oluşturacaklarını ifade etti. Albayrak Bireysel Emeklilik Fonlarında biriken kaynakların ülkenin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayacak şekilde kanalize edeceklerini söyledi.

 

Kıdem Tazminatı Reformu Hayata Geçiyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılacak reform ile birlikte Kıdem Tazminarı Reformunu hayata geçireceklerini belirten Albayrak. Bes ile entegre olacak Kıdem Tazminatı fonunun çalışandan ve işverenden yapılacak kesintiler ile oluşturacaklarını uygulamanın başlangıcı için 2020 yılını hedeflediklerini belirtti.

Oluşturulacak Kıdem Tazminatı fonununun devlet katkısı en yüksek olacak şekilde çalışanlardan ve işverenlerden kesilecek primlerden oluşacağını belitti.

BES ve KIDEM TAZMİNATI YAPILMASI PLANLANAN REFORMLAR
• Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) Yeniden Yapılandırılması
• Tüm Paydaşların Katılımı İle Kıdem Tazminatı Reformu’nun Gerçekleştirilmesi
• Kıdem Tazminatı Fonu İle BES’in Entegrasyonu
• 2020 Yılından İtibaren her Yıl OKS + Gönüllü BES’te En Az !100 Milyar Fon Biriktirilmesi
• Beş Yıl İçinde Milli Gelirin %10’unu Aşan bir Toplam Fon Büyüklüğüne Ulaşılması

Dolaylı Vergiler Azalacak ! Dolaysız Vergiler Artacak !

Vergi dönüşümü reformu ile yıl içerisinde açıklayacakları detaylar ile;

- İstisna ve muafiyetler azalacak,
- Kurumlar vergisi Oranları kademeli olarak düşürülecek,
- Gelire göre artan oranlarda vergilendirme yapılacak,
- Dolaylı vergiler azaltılırken dolaysız vergiler artacak,
- Kayıtdışılıkla mücadeleye daha fazla önem verilerek vergi gelirleri arttrılacak.
- Açıklanacak yeni Sosyal Güvenlik reform paketi ile Prim Gelirlerinin artırılmasıda hedefleniyor.

Vergi Reformu Kapsamında Planlanan Reformlar

• İstisna ve Muafiyetlerin Azaltılması
• Kurumlar Vergisinin Kademeli Olarak Düşürülmesi
• Beyannamenin Yaygınlaştırılması
• Verginin Tabana Yayılması
• Gelire Göre Artan Oranlarda Vergilendirme
• Girişimciliğin ve Yeni İş Kurmanın Kolaylaştırılması

KAYITDIŞI İLE MÜCADELEDEN REFORM PLANI

• Vergide Gönüllü Uyum
• Sahte ve Yanıltıcı Belge İle Mücadele
• Etkin Yaptırım
• Teknik Çözüm
• E-Fatura
• Benzersiz Kodlu Mal Hareketi Takibi

 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL