e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yeni Torba Yasa ile Kazananlar ve Kaybedenler

03.10.2017 06:05 | Güncelleme: 03.10.2017 06:05

Geçtiğimiz Çarşamba, Türkiye ekonomisiyle ilgili iki önemli kararın açıklandığı bir gündü. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yrd. Mehmet Şimşek tarafından 2017-2019 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Plan açıklandı. Daha sonra ise Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yaklaşık 60 küsur Kanunda değişiklik yapan, yeni vergiler getiren ve mevcut vergileri de çoğunlukla artıran bir Torba Yasa açıklandı.

Orta Vadeli Planın, daha doğrusu toplumda geleceğe yönelik umutların yeşermesinin beklendiği bir ortamda, basın ve yayın organları doğal olarak Torba Tasarıdaki yeni vergi artışlarını gündeme getirdiler. Dolayısıyla da gelecek üç yıla dair planlar, hedefler gölgede kalmış oldu.

Artık neredeyse bir yasama geleneği haline gelen ve kamuoyundaki adıyla, yeni bir “Torba Yasa” tasarısı Çarşamba günü akşam saatlerinde TBMM’ye sevk edildi.

Vergiler açısından bakıldığında son torba yasadan kimler kazançlı çıkıyor, kimler kaybediyor gelin birlikte bakalım:

Kazananlar;

Özel iletişim vergilerinin tek oran olarak  %7,5’e inmesi sonucunda cep telefonu kullanıcıları konuşma ve SMS için %25 yerine, sabit telefon kullanıcıları %15 yerine, Kablo TV, IPTV, Uydu iletim bedeli %15 yerine %7,5 ÖİV ödeyecekler.

2018’de emlak vergisi değerleri, 2017’deki değerlerin %50’sinden fazla artmayacak.
Yurtdışında cep telefonu kullanımında fatura edilen tutarlar için KDV ve ÖİV alınmayacak.
İmalat sanayiindeki mükellefler inşaat işi nedeniyle, 2017’de olduğu gibi 2018’de de KDV iadesi alabilecekler

2011 yılından beri devam eden FATİH projesinde, yeni imzalanacak proje bileşenleri için başta KDV ve ÖİV olmak üzere pek çok işlem için vergi ve harç ödenmeyecek.

İhtiyati hacze karşı 7 günlük dava açma süresi, ödeme emri ile amme borçlusuna ödeme veya mal bildiriminde bulunma vb. için verilen 7 günlük süre, 15 güne çıkarılacak.

Kamu-özel ortaklığı şeklinde gerçekleşen projelerin finansmanında damga vergisi ve harçlar yönünden istisna getirilecek.

Kaybedenler;

Sabit ve mobil internet kullanıcıları %5 ÖİV öderken %7,5 ÖİV ödeyecekler.
Araç sahipleri önümüzdeki yıl %40 daha fazla MTV ödeyecekler.
Ücretliler, avukat, doktor, serbest muhasebeci mali müşavir, mimar… gibi serbest meslek erbapları gelir vergisinin 4. dilimindeki oran %27 oranı %30’a çıkarılması nedeniyle daha fazla gelir vergisi ödeyecekler.
Kira geliri elde edenlerin %25’lik götürü gider indirim hakları %15’e indiriliyor.
Şirketler, Haziran sonuna kadar dağıtılmadıkları ya da sermayeye eklemedikleri kârlar için %1 gelir vergisi stopajı ödeyecekler
Kolalı gazozlarda varolan %25’lik ÖTV, meyveli gazozlara, diğerlerine örn. enerji içeceklerine de (limonatalar hariç) getirilecek.
KV oranı bankalar, finansman şirketleri, faktöring şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları için %20’den %22’ye çıkarılacak.
2 yıl süreyle aktifte bulundurulan gayrimenkullerin satılması halinde kazancın %75’i KV’den istisna olmasına karşın yeni düzelmeyle bu oran %50’ye indirilecek.
Şans oyunları ve gerçek ve tüzel kişilerce düzenlenen yarışma ve çekilişlerde ikramiye kazananlar %10 yerine %20 veraset ve intikal vergisi ödeyecekler.

28 milyar liralık gelir öngörülen torba yasayı ekonomik ve hukuksal sonuçları açısından değerlendirdiğimizde ise şu sonuçlara ulaşmak mümkün:

Yapılacak düzenlemeler girişimciler açısından ekonomik öngörülebilirlik konusunda belirsizlik algısına yol açmıştır.

Genişletici mali politikalara karşın, torba tasarıda öngörülen vergi düzenlemeleri, ekonomik büyümeyi nötralize edecek mahiyettedir.

Kurumlar vergisi oranının finans sektörüne özgü olarak %10 oranında artırılacak olması (%20’den %22’ye) eşitlik ilkesi açısından anayasal olarak sorunlu bir duruma neden olacaktır. Finans kesiminde vergi nedeniyle artan maliyetler borçlananlara yansıtılacaktır. Ayrıca bu düzenleme, faizlerin aşağı çekilmesi yönündeki para politikasını da olumsuz etkileyebilecektir. Keza FATİH projesinde eski projeler için vergi varken aynı mahiyetteki yeni projeler için vergi sözkonusu olmayacaktır.

MERNİS’te ikametgâh adresinin yer almaması durumunda mükelleflere ilanen tebligat yapılacak olması, ikamet adresinde bulunmayan mükellefin kapısına tebligatın yapıştırılması usulünün getirilmesi de, İdareyi güçlendirirken mükellefin haklarını ve hukukunu kısıtlayıcı bir mahiyet taşımaktadır.

Birbirinden çok farklı 60 küsur kanunda değişiklik yapan kanun tasarısı, önceki torba yasalar gibi, kanun yazım sistematiğini ve dilini zayıflatmakta, yasal düzenlemelerin halk tarafından kolaylıkla takibini ve anlaşılabilirliğini olumsuz etkilemektedir. Yasaların yorumlanmasında ve anlaşılmasında önem taşıyan gerekçeler, yasal düzenlemelerin sebebi, eskilerin deyimiyle esbabımucibesi olması gerekirken, uygulamada, maddeleri açıklama metni haline dönüşebilmektedir.

Halk arasındaki değerlendirmelere bakılırsa, OVP ile aynı gün kamuoyunun gündemine getirilen torba yasanın içeriği topluma “acı ilaç” reçetelerini hatırlatmıştır. Ekonomik öngörülebilirlik, mükellef hakları, mükellef odaklılık gibi kavramlarla son 15 yılda önemli bir noktaya gelen mükellef-idare ilişkilerinde İdarenin işinin bir miktar zorlaştığı kanısındayız. 

Eğer TBMM’de bir takım iyileştirmeler yapılmazsa; 2016 yılı başında yayımlanan “Vergi Satan Adamlar” kitabımızın kahramanı olan vergicilerimizin ve biz vergi ödeyicilerinin işi, önümüzdeki dönem de pek de kolay olmayacaktır.

Nazmi KARYAĞDI
vergialginet.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !