» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yeni Torba yasa ile Kurumlar vergisinde artış ve Prim Desteği

 
03.04.2021 04:46 | Güncelleme: 03.04.2021 05:34

AK Parti milletvekilleri ekonomik düzenlemeler içeren yeni kanun teklifini TBMM başkanlığına sundu.

Teklifte,

► Kurumlar vergisi oranının 2021 yılı kazançları için yüzde 25, 2022 yılı kazançları için ise yüzde 23 oranında uygulanması öngörüldü.

► Yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde çalışanların nisan ve mayıs aylarına ilişkin sosyal güvenlik primlerinin İşsizlik Fonu'ndan karşılanması ve ücretsiz izindeki işçilere verilmekte olan nakdi ücret desteğinin net 1420 TL'den 1500 TL'ye çıkartılması, yiyecek içecek hizmetleri sektöründe çalışıp nisan ve mayıs aylarında aylıksız izne ayrılanların da 1500 liralık destekten yararlandırılması öngörüldü.

Yeni Torba Yasa Tam Metni için tıklayınız.

 

2021 KAZANÇLARINA KURUMLAR VERGİSİ YÜZDE 25 OLARAK UYGULANACAK

Kanunda yüzde 20 olarak düzenlenen kurumlar vergisi oranı, geçici olarak 2018, 2019, 2020 yılı kazançları için yüzde 22'ye yükseltilmişti. 2021 yılı kazançları için yeniden yüzde 20 oranında vergi uygulanacaktı. TBMM’ye sunulan teklif ile 2021 yılı kazançlarından yüzde 25, 2022 yılı kazançlarından ise yüzde 23 oranında kurumlar vergisi alınacak.

YEME İÇME SEKTÖRÜNE 2 AY PRİM DESTEĞİ

Yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde 2021 yılı mart ayı itibarıyla sigortalı olarak çalıştırılmakta olan kişilerin nisan ve mayıs aylarında fiilen çalıştırılması halinde ücretlerinin asgari ücrete kadar olan kısmına ait sigorta primleri alınmayacak. İşverene, iki ay süreyle işçi başına aylık 1.341.56 TL prim desteği sağlanacak.

ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ 1500 TL’YE ÇIKARTILACAK, DAMGA VERGİSİ ALINMAYACAK

Geçen yıl 17 Nisan’da başlayan ve 17 Mayıs’a kadar uzatılan işten çıkarma yasağına paralel olarak uygulanmakta olan ücretsiz izne çıkartılan işçilere verilen aylık brüt 1431 TL tutarındaki nakdi ücret desteği 1500 TL’ye çıkartılacak. Halen ücretsiz izindekilere verilen nakdi ücret desteğinden binde 7.59 oranında, yani 11 TL vergi kesiliyor ve net 1420 TL ödeme yapılıyor. Teklif ile 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren verilecek nakdi ücret desteğinden damga vergisi dahil hiçbir vergi alınmayacak. Böylece işçiye net 1500 TL ödenecek.

Ücretsiz izin desteği, 17 Nisan 2021 tarihinden sonra işe giren işçilere verilmiyor. Teklifte, yiyecek ve içecek sektöründeki işyerlerinde mart ayı itibarıyla çalışmakta olup ücretsiz izne çıkartılanlardan daha önce nakdi ücret desteği alamayanlara da günlük 50 TL, aylık 1500 TL destek sağlanacak.

RAPOR PARASI 12 AYLIK ÜCRET ORTALAMASI ÜZERİNDEN VERİLECEK

Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) hastalık ve doğum raporu alanlara, son 3 aylık ortalama ücretin 3’te 2’si oranında iş göremezlik ödeneği bağlanıyor. Yapılacak değişiklikle iş göremezlik ödeneği bağlanırken, son 90 gün yerine son 12 aylık ortalama ücret dikkate alınacak. Böylece daha düşük rapor parası verilecek. Son bir yıl içinde 180 günden az primi bulunanlara verilecek rapor parası ise 2021 yılı için aylık 4.770 TL’yi aşamayacak.

ÇİFTÇİ BORÇLARINA YAPILANDIRMA HAKKI

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan tarımsal kredi alacaklarından 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılan borçlara, 2017 yılında çıkartılan kanun kapsamında yapılandırma hakkı sağlanacak. Yapılandırmaya esas tutar; yapılandırmaya konu kredi borcunun vadesini takip eden tarihten yapılandırma tarihine kadar yıllık yüzde 18 oranında basit usulde yürütülecek faiz uygulanmak suretiyle hesaplanacak. Yapılandırmaya konu kredi borcunun vadesini takip eden tarihten yapılandırma tarihine kadar yıllık yüzde 12 oranında basit usulde yürütülecek faiz borçlu tarafından ödenecek.

Yapılandırmaya esas tutarın bir defada ödenmesi halinde borcun tamamı, taksitlendirilmesi halinde ise peşinata tekabül eden yüzde 30’u ekim ayı sonuna kadar ödenecek. Kalan tutar ise 2022 ekim ayından başlamak üzere her yıl aynı ayda üç eşit taksitte ödenecek.

Ahmet Kıvanç


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.