» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yeni dönemde çalışana yeni haklar.

 
01.05.2021 04:29 | Güncelleme: 01.05.2021 04:29

Son 18 yılda çalışma hayatında birçok reform yapılırken pandemi ile birlikte iş hayatında yenilikler de gündeme geldi.

Bu yıl milyonlarca işçi ve memur toplu sözleşme masasında hak arayacak.

Bu gün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyoruz. Tüm çalışanların bu günü kutlu olsun.
Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da pandemi şartları dolayısıyla 1 Mayıs meydanlarda kutlanamıyor. Ancak eldeki tüm imkanlarla yine çalışanların talepleri ve sorunları gündeme gelecek, konuşulacak.

Türkiye'de kayıtlı 14 milyondan fazla işçi bulunuyor. Bunların yüzde 14.40'ı sendikalara üye olarak çalışma hayatını devam ettiriyor. Son dönemde sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılmasıyla bu oran giderek artıyor. Ancak daha çok yolumuz olduğu görülüyor.
Bunun yanında son 18 yıla baktığımızda çalışma hayatında devrim niteliğinde reformlar yapıldı. Özellikle taşeronların kadroya geçirilmesi, kadınlar için getirilen esnek ve kısmi çalışma modelleri, Genel Sağlık Sigortası, emeklilere sağlanan promosyon ve ikramiye gibi haklar dikkat çekiyor.

Bunun yanında tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi şartları da iş yapış biçimlerini ve çalışma şekillerini değişikliğe uğrattı. Uzaktan çalışma, esnek çalışma, part-time çalışma gibi kavramlar hayatımıza girerken fesih yasağı, ücretsiz izin, nakdi ücret desteği, kısa çalışma ödeneği gibi sosyal destekler hem işletmeleri hem çalışanları korudu. Önümüzdeki dönemde de yeni çalışma modellerinin hayatımıza girmesi bekleniyor.

BU YIL TOPLU SÖZLEŞME YILI

Bu yılın önemli bir özelliği de toplu sözleşmelerin yapılacak olması. Yaklaşık 3 milyon memur, 2 milyon memur emeklisi ve 1 milyona yakın işçi için toplu sözleşmeler önümüzdeki aylarda yapılacak.

Milyonlarca çalışanın önümüzdeki iki yıl içinde elde edecekleri sosyal ve mali haklar belirlenecek. Memurun, işçinin ve emeklinin zam oranları belirlenecek.
Bu yüzden bugün kutlanacak 1 Mayıs daha da önem kazanmış oluyor

SON DÖNEMDEKİ REFORMLAR

Milyona yakın taşeron kamuda kadroya geçirildi. 4D kapsamına alınan işçiler bu yıl toplu sözleşmeye de katılacak.

• Kadın çalışanlara esnek ve kısmi çalışma imkanı getirildi.
Böylece doğum sonrası anneler yarı zamanlı çalışarak çocuklarıyla daha fazla vakit geçirebiliyor, ücretlerinde de düşme olmuyor.
• Teşvik programları ile dezavantajlı kesimler korundu.
Kadın, genç ve engelliler için daha uzun teşvikler ve istihdam imkanları geliştirildi.
• Emekliler için ikramiye uygulaması geldi. 2018 yılından bu yana emekliler her dini bayram öncesi 1000 TL ikramiye aldılar. Bu yıl ikramiye 1.100 TL'ye çıkartıldı.
• Banka promosyonları emekliler için de uygulandı.
Böylece emekliler maaş aldıkları bankalardan her 3 yılda bir promosyon parası almaya başladı.
• Genel Sağlık Sigortası ile bütün vatandaşlar sağlık güvencesine kavuştu.
• Kamuda 4C kadrosu kaldırıldı, mağduriyet giderildi.
Özelleştirmeden gelen çalışanlar 4B'li olarak kadroya alındı.
• 1 Mayıs bayram ilan edilip resmi tatil yapıldı. Daha önce sorun haline gelen 1 Mayıs günleri artık bayram olarak kutlanıyor.
• Arabuluculuk sistemi ile iş davaları kabus olmaktan çıktı. Yıllar süren iş davaları artık 1 ayda çözüme kavuşuyor.
• Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılıp örgütlü çalışma kolaylaştırıldı.
• Asgari ücret artışları enflasyonun üzerinde gerçekleştirildi.
• İŞKUR özellikle son dönemde büyük bir işlev yerine getirdi. Kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği gibi sosyal ödemeler pandemi sonrası 60 milyar lirayı geçti.

Faruk Erdem


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.