e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Yeni işe başlamada ilk yıl için 25 bin 532 TL. prim ve vergi teşviki

19.10.2018 06:01 |

18-29 yaş arasındaki genç girişimciler çifte teşvikten yararlanabiliyor. 1 Haziran’dan sonra kendi işini kuran genç girişimciler bir yıl boyunca sosyal güvenlik primi ödemiyor.

Genç girişimcilerin 75 bin liraya kadar olan kazançları üç yıl süreyle vergiden muaf. İki teşvikle, yeni şirket kuran veya kuracak gençlere ilk yıl 25 bin 532 lira avantaj sağlanacak. Genç girişimci teşviklerinin ayrıntılarını Habertürk'ten Ahmet Kıvanç yazdı...

Kendi işini kuran genç girişimcilere devletten çifte teşvik var. Bu kişilere iki yıldır vergi muafiyeti uygulanıyordu, bu yıl  prim teşviki de eklendi, böylece genç girişimciler iki teşvik birden alma hakkı kazandı. 

Önce vergi muafiyetinden başlayalım. Gelir Vergisi Kanunu'nun vergi muafiyetinden, ilk defa gelir vergisi mükellefi ile ve mükellef olduğu tarihte 29 yaşını doldurmayanlar yararlanıyor. Genç girişimcilerin 75 bin liraya kadar olan kazançları üç yıl süreyle vergiden muaf. Genç girişimciler, 75 bin liralık kazançları için ilk yıl 17 bin 130 lira tutarında vergiden muaf olacak. Sonraki iki yıl boyunca da bu tutara yakın vergiden kurtulacaklar.

YILDA 8 BİN 402 LİRA PRİM TEŞVİKİ

1 Haziran 2018 tarihinden sonra ilk defa kendi işini kuran 18-29 yaş arasındaki genç girişimcilerin, asgari ücrete karşılık gelen kazançları için ödemeleri gereken bir yıllık prim tutarları Hazine tarafından karşılanacak. Bu da 2018 yılı rakamlarıyla aylık 700.17 lira, yıllık  8 bin 402 lira teşvik anlamına geliyor.

Böylece, vergi muafiyeti ve prim teşviki olarak genç girişimciler ilk yıl toplam 25 bin 532 lira avantaj sağlayacak. İzleyen iki yılda ise 2018 rakamlarıyla 17 bin 130’ar lira vergi muafiyetinden yararlanacaklar.

TEKNOLOJİ ŞİRKETİNDEN OTO YIKAMAYA

Teşvikten yararlanmak için ille de teknoloji şirketi kurmak gerekmiyor. Ticari, zirai veya mesleki faaliyete başlayan herkes teşvikten yararlanabilecek. Mantar üretimine başlayan da oto yıkama dükkanı açan da avukatlığa başlayan da vergi muafiyeti ve prim teşvikiyle ilk yıl için 25 bin 532 liraya kadar avantaj elde edecek.

İŞİNİN BAŞINDA OLACAK

Teşviklerden yararlanmak isteyen genç girişimcilerin kendi işinde bilfiil çalışması veya işini kendisinin sevk ve idare etmesi gerekiyor. Seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri durumda geçici olarak işinin başında bulunamayanlar teşvikten yararlanabilecek. Genç girişimciler yanlarında çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırabilecekler.

Gençlerin prim teşvikinden yararlanabilmeleri için tüm ortakların ayrı ayrı teşvik şartlarını taşımaları gerekiyor. Bu nedenle tüm ortakların 18-29 yaş arasında olması zorunlu. Örneğin, 3 ortaklı bir şirkette ortaklardan birinin yaşı 30 olursa, diğer ortaklar da teşvikten yararlanamayacak.

ŞİRKET DEVRALANLAR DA YARARLANABİLECEK

Faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmeyi ya da mesleki faaliyeti devralan genç girişimciler de teşvik alabilecek. Ancak, eş veya üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısımlarından devralanlara teşvik verilmeyecek. Üçüncü dereceye kadar akrabalar, kendisinin ya da eşinin yeğenleri, dayısı, amcası, halası ve teyzesinden oluşuyor.Buna karşılık, babasının ölümü nedeniyle aile işletmesini üstlenen 18-29 yaş arasındaki gençler de teşvik alabilecek. Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olan gençler teşvik alamayacak.

FAALİYETİNE ARA VERENLER TEKRAR YARARLANAMAYACAK

Vergi ve prim teşvikinden yararlanmakta iken primde bir yıllık, vergi indiriminde üç yıllık süre dolmadan faaliyetine ara verenler, yeniden şirket kurduklarında kalan süreler için teşviklerden yararlanamayacak. Her iki teşvikten yararlanmanın ön koşulu, ilk defa mükellef olmak. Dolayısıyla, faaliyetine ara verip 4/b sigortalılığını sona erdirdikten sonra yeniden mükellef olanların teşvikten yararlanma hakkı bulunmuyor. 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.