» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yeni tasarı ile beyanname verme süreleri

 
28.03.2017 05:58 | Güncelleme: 28.03.2017 05:58

Maliye Bakanı Naci Ağbal’a atfen basında geçen haberlerde, Gelir Vergisi Kanun Tasarısı’nın TBMM’de yeniden görüşülmeye başlanacağı ifade edildi.

Gelir vergisine ilişkin düzenleme, toplumun çok geniş bir kesimini ilgilendirdiğinden yeni bir tasarının kanunlaştırılması vergi yasası düzenlemesi açısından en kapsamlı, en titizlikle üzerinde çalışılması gerekeni ve en zor olanıdır. Zaten bu nedenledir ki, uzunca bir zaman geçmesine rağmen bu düzenlemenin TBMM’den geçirilmesi noktasında hükümet tarafından çok da aceleci davranılmıyor. Bizce de bu şekilde hareket en doğru ve sağlıklı yöntem durumundadır.

Aslında sistemin ana omurgasına yönelik köklü bir değişiklik yapılmadıktan sonra sıfır kilometre bir gelir vergisi kanunu yapılmasının ne kadar gerekli olduğu öteden beri tartışılagelmiştir. Hele, Kurumlar Vergisi Kanunu 2005 yılında yenilenmişken onun da Gelir Vergisi Kanunu içerisinde yeniden düzenlenmesi ne derece ihtiyaçtır, bunlar her zaman tartışılabilir. Bizim bu konuda söyleyeceğimiz, bir düzenleme yapılırken kanun sistematiğinin olabildiğince sade tutulması ve bozulmaması, uygulamadan yararlananların olabildiğince sistematik bir şekilde hangi hükmü nerede aradıklarını kolayca bulabilmeleridir. Bunun için eğer iyi bir sistematik oturtulamazsa iki kanunu tek isim altında birleştirmek beklenen yararı sağlayamayabilir. İyi bir sistematik yapılması da bir hayli teknik çalışmayı gerektirir. Mali idarede bu işleri gayet iyi yapabilecek ekip her zaman olmuştur.

Önemli olan çok geniş kitleleri ilgilendiren değişikliklerin kamuoyu ve ilgili taraflarla yeterli görüş alışverişi ile hazır hale getirilmesidir. Bu konuda da Maliye Bakanı Sayın Ağbal, bu geleneği çok iyi bilen ve görebildiğimiz kadarıyla da iyi uygulayan durumundadır. Zaten kanun görüşmelerini durdurup, yeniden düzenlemeyi tartışmaya açması da bunun göstergesidir.

Öte yandan, yapılacak düzenleme içerisinde öteden beri kangren hale gelen ve uygulamada sıkıntılara neden olan gayrimenkul satışlarında değer artış kazancı ticari kazanç ayrımının daha esaslı ve net kriterlere bağlanması gibi gayet olumlu düzenlemeler de yer alıyor.

BEYAN SÜRELERİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

Biz, bu vesile ile başlıkta yer alan ve zaman zaman da bu köşede dile getirdiğimiz bir başka konuyu tekrar hatırlatmakta yarar görüyoruz. Şayet yakında yasalaşırsa yeni yasa ile yeni tasarının yasalaşması uzun sürecekse de çıkarılacak ilk “Torba Kanun” ile hayata geçirilmesi gereken ve artık ihtiyaç olmanın ötesinde bir zaruret haline gelen beyan sürelerinin yeniden düzenlenmesi konusundan bahsediyoruz. İçerisinde bulunduğumuz mart ayı gelir vergisi yıllık beyanname verme ayı. Yasal süre normalde 25 Mart günü bitiyordu. Ancak 25 Mart Cumartesi’ye denk geldiği için 27 Mart Pazartesi günü beyanname vermenin son günü idi. Bakanlık iyi bir uygulama ile son günü beklemeden bu süreyi 31 Mart akşamına kadar uzattığını açıkladı. Ayrıca bu açıklama ile muhtasar ve KDV beyannamelerinin verilme süreleri de ödeme sürelerinin son günü olan 27 Mart Pazartesi gününe uzatıldı. Bu uzatmaların artık bir gelenek haline gelmesi yerine, yasa ile en son günlerin ödeme günleri ile paralel hale getirilmesiyle bu konu kökünden halledilmiş olacak. Böylece de mali müşavir meslek mensuplarının her ay yaşadıkları beyan süreleri uzar mı stresi sona ermiş olacak.

 

 

SON DÖNEM GEÇİCİ VERGİ BEYANI KALDIRILMALI

Gelir Vergisi Tasarısı’nda gelir ve kurumlar vergisi beyanname verme zamanlarının birer ay öne çekilmesi konusu ise yine bu köşede daha önce de değindiğimiz üzere üzerinde tekrar düşünülmesi gereken bir konudur. Son dönem geçici vergi beyanlarının kaldırılmasının yıllık beyanname verme sürelerinin bir ay önceye çekilmesine gerek olmadan yapılabilmesi elbette ki tercihe şayan bir durumdur. Burada kamunun nakit dengesi açısından şubat ayında geçici vergiye tekabül eden, üç dönem ortalamasına göre bir vergi tahsilatı formüle edilebilir, hatta dileyenin beyanname verme seçeneği de açık tutulmak suretiyle herhangi bir mağduriyete de neden olmadan orta yol bulunabilir diye düşünüyoruz.

OSMAN ARIOĞLU


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.