e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
 
e-Fatura'nin avantajlarini en uygun fiyatlarla kesfedin.
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yeni yapılandırma kanunu ile Maliye vergiyi toplayabilecek.

20.09.2019 11:54 | Güncelleme: 30.09.2019 09:00

Kamuya olan borçların faiz oranı düşürülerek yeni bir yapılandırma kanunu ile vergi daireleri sıkı takibe alır ise hem mükellefler borçlarını ödeyebilecek duruma gelerek bir nefes alabilecek hem de kamu birikmiş alacağını tahsil imkanına kavuşacaktır.

Kamu alacakları için uygulanacak gecikme zammı oranı Cumhurbaşkanı’nın 29 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 1206 sayılı Kararı ile 01.07.2019 tarihinden itibaren aylık (05.09.2018 tarihinden itibaren %2 -05.09.2018 öncesinde %1,40- olarak uygulanan bu oran) %2,5 olarak belirlenmişti ve halen de yeni bir belirleme olmadığı için aylık %2,5 olarak uygulanmaktadır. Bu oran yıllık bazda %30 faiz oranına tekabül etmektedir. 

Cumhurbaşkanı’nın 1206 sayılı Kararı ile kamu alacakları için 01.07.2019 tarihinden itibaren uygulanacak gecikme zammı oranı %2,5 olarak belirlendiğinde Merkez Bankasının belirlediği politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yıllık bazda %24, aylık bazda %2 idi. Aşağıdaki tabloda Merkez Bankasının belirlediği politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizi oranı ile kamu alacakları için uygulanan gecikme zammı faizi oranları karşılaştırılmıştır.

 

Tarih Merkez Bankası Bir Hafta Vadeli Repo İhale Faizi Oranı Yıllık (%) Kamu Alacakları Gecikme Zammı Oranı Aylık (%)
21.01.2015

7,75

1,40 (yıllık 16,8)
25.11.2016 8.00 1,40 (yıllık 16,8)
1.06.2018 16.50 1,40 (yıllık 16,8)
8.06.2018 17.75 1,40 (yıllık 16,8)
14.09.2018 24.00 2 (05.09.2018'den itibaren) (yıllık 24)
26.07.2019 19.75 2,5 (01.07.2019'dan itibaren) (yıllık 30)
13.09.2019 16.50 2,5 (yıllık 30)

Yukarıdaki tablodan görüleceği üzere 2015 ve 2016 yıllarında bir haftalık repo ihale faiz oranı kamu alacakları için uygulanan gecikme zammı oranından düşük iken 2018 yılında birbirine çok yakın olmuş, 01.07.2019 da kamu alacakları için faiz oranının aylık %2,5’e ve yıllıkta da %30’a çıkması ile marj açılmıştır. Hatta 13.09.2019 tarihinde Merkez Bankasının faiz oranlarını düşürmesi ile aradaki marj açılmış ve yıllık bazda %13,50 fark oluşmuştur. 

Yıllık bazda kamu alacakları için halen uygulanmakta olan %30 oranı oldukça yüksek kalmıştır. Kamuya olan borçlarını vadesinde ödeyemeyecek olan mükellefler aylık bazda %2,5 ve yıllık bazda da %30 faize katlanmak zorundadırlar. Mükellefler bu durumda kullanabilmesi durumunda bankadan kredi kullanıp vergi borçlarını ödemelidir. Aksi türlü çok daha yüksek faize katlanmak zorunda kalacaklardır. Bankalarda aylık bazda kredi faiz oranları 1,20 ile 1,60 arasında değişmektedir. Bu oranlar kamunun %2,5’luk oranından çok daha düşük, neredeyse yarısı düzeyindedir. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu alacakları için uygulanan faiz oranının %2,5 seviyesinde kalmasını tercih edebilirler. Böylece mükellefler ödeme konusunda daha dikkatli olmaz zorunda kalacaklardır. Ancak mükellefler tarafından bakılacak olur ise onlar da ödeme güçleri olsa zaten vergi borçlarını düzenli ödemek isteyeceklerdir. Ekonomik veriler ekonomide bir toparlanma olacağını işaret etmekle birlikte bu toparlanmanın ivmesinin zayıf olacağını göstermektedir. 

Kamu alacakları için uygulanan yüksek faiz oranı ödeme gücü olmayan mükelleflerin borcunu daha da artıracak ve bu mükellefler borçlarını ödemek için oldukça zorlanacaklardır. Kanaatimce yeniden çıkarılacak kamu alacaklarının yapılandırılması kanunu ile yüksek faizin getirdiği yükten mükellefler kurtulacak, borçlarını yapılandıracak ve bir ölçüde rahatlayıp önlerini görebileceklerdir. 

Diğer yandan kamu alacaklarının yapılandırılması için çıkartılan kanunların tahsilatı artırdığını da daha önce çıkartılan kanunların verileri ortaya koymaktadır. Tekrar bişr yapılandırma kanunu çıkartıldıktan sonra oluşacak borçları da vergi daireleri sıkı takibe alır ise hem mükellefler borçlarını ödeyebilecek duruma gelerek bir nefes alabilecek hem de kamu birikmiş alacağını tahsil imkanına kavuşacaktır. 

Ayrıca, %2,5 düzeyinde olan aylık faiz oranı da daha makul bir düzeye çekilmelidir. Bu orana zaten ödeme güçlüğü çeken mükellefleri daha da zor duruma sokmaktadır.  

Ekrem Öncü

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
E-FATURA PROGRAMI

En Uygun Fiyatlarla e-Fatura, e-Arşiv Fatura Kullanmanın KOLAY YOLU

BİLGİ ALIN !