» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yüksek prim ödeme emekli aylığını artırır.

 
22.01.2021 05:54 | Güncelleme: 22.01.2021 05:54

Yüksek kazanç üstünden prim ödüyorsa prim ödeme emekli aylığını artırır.

Soru: 10 Aralık 1972 doğumlu babamın SSK giriş tarihi 1 Nisan 1990. 8938 gün primi var. Acaba ne zaman emekli olabilir? Eğer EYT (emeklilikte yaşa takılanlar) kanunu çıkarsa hemen emekli olabilir mi? Hâlâ prim ödüyor. Bu, emekli aylığını etkiler mi? 

Cevap: Babanız emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi 5525 gün prim ve 52 yaş şartlarına tabi. Primi yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemese de 52 yaşını dolduracağı 10 Aralık 2024’te emekli olabilir. Babanız gibi yaş dışındaki şartları sağlayanları emekli edecek bir yasa çıkarsa tabii ki yasadan babanız da yararlanarak emekli olabilir.

 

Ancak Cumhurbaşkanı EYT ile ilgili bir yasa çıkmayacağını açıklamış olduğundan, EYT beklememek lazım. Emekli olacak kadar primi olan sigortalıların prim ödemeye devam etmesinin, emekli aylığına etkisi prim ödenen dönemler ve üstünden prim hesaplanan kazanç tutarına göre değişir.

Babanız yüksek kazanç üstünden prim ödüyorsa prim ödeme emekli aylığını artırır. Ancak asgari ücret üstünden prim ödüyorsa, 2000’den önce ödediği prim gün sayısına ve üstünden prim hesaplanan kazanç tutarına bağlı olarak emekli aylığında az da olsa bir düşme yaratabilir.

SSK'ya geçsem faydası olur mu?

SORU: 10 Haziran 1982 doğumluyum. Sigorta girişim meslek lisesinden 1 Ekim 1997’dir. İlk işe girişim 1 Temmuz 1999. 661 gün prim ödemem var. 24 Mart 2006’dan itibaren Bağkur’a 5227 gün prim ödedim. 2 Kasım 2020’de tekrar sigortaya döndüm. Ne zaman emekli olurum? Sigortaya geçmemin faydasını görür müyüm? Prim ödemeye devam edeyim mi?  

CEVAP: 5400 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşı dolduracağınız tarihte Bağkur’dan emekli olabilirsiniz (5400 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabi olarak). Tekrar başlayan sigortalı çalışmanızla ödediğiniz primi 1260 güne tamamlayıp daha sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz.

Doğum sonrası prim ödemeniz yoksa borçlanabilirsiniz

SORU: 11 Nisan 1977 doğumlu bayanım. İlk sigorta başlangıç tarihim 18 Temmuz 1994 olup 1586 gün primim var. Şu an çalışıyorum. 3600 gün ile hangi tarihte ve kaç yaşında emekli olabilirim? 20 Ekim 2001 doğumlu bir kızım var. Doğum borçlanması mümkün mü? 

CEVAP: Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 2014 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Doğum tarihinizden sonraki iki yıl içinde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var.

Söz konusu iki yıl içinde hiç prim ödemediğinizi varsayarsak doğumunuzu borçlanıp 720 gün kazanabilirsiniz. Bu durumda 1294 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlayabilirsiniz. Ayrıca doğumunuzu borçlandıktan sonra 3444 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5750 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olmanız da mümkün (20 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ve 51 yaş şartlarına tabi olarak).

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.