e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yurtdışı Çalışmalarında Kıdem Tazminatı

14.05.2019 05:22 | Güncelleme: 14.05.2019 05:22

Kıdem Tazminatı nedir? Kıdem Tazminatını kimler hak eder? Yurt dışı çalışmalarında kıdem tazminatı uygulaması nasıldır?

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı; 1475 Sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinde belirtilen fesih hallerinde en az bir yıllık çalışması olan işçiye veya hak sahiplerine işveren tarafından son brüt ücrete göre ödenen gelire deniyor.

1475 Sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 4. maddesine paralel olarak yürürlükte olup amacı bir iş akdine dayalı çalışanların çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin hak ve sorumluluklarını düzenlemekti.

Temelde işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi, iki şarta bağlı bulunuyor.

• İş sözleşmesinin kanunda belirtilen haller nedeniyle feshedilmiş veya sona ermiş olması
• En az bir yıl çalışmış olma

Tabi yeri gelmişken kıdem tazminatına hak kazanılabilecek diğer durumları da belirtmekte fayda var.

• Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde işten ayrılması

• Erkek işçinin muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmek için işten ayrılması

Emekli aylığı almak amacıyla sigortalılık süresi ve prim günü gibi gerekli şartları sağladıktan sonra ilgili sosyal güvenlik kurumuna başvurmak suretiyle işten ayrılması halinde de işçiler de bu tazminatı alma haklarına sahip bulunuyor.

İlgili Yüksek Mahkeme Kararları Işığında Uygulama

Yaygınca karşılaşılan bir sorun da Türk işçilerin yurtdışı çalışmalarına ilişkin konularda sözleşmenin belirli olduğu ileri sürülerek tazminatsız işten çıkarılmaları oluyor. Öncelikle Yargıtay kararına göre bir Türk Şirketinde ve yurtdışında çalışan bir işçinin sözleşmesi belirli de olsa kıdem ve ihbar tazminatı hakkı mevcut. Öte yandan bu hakka sahip olunabilmesi için en az 1 yıllık çalışma olmasıyla birlikte işçi ve işverenin Türk olması da gerekiyor. İşveren için haklı fesih halleri saklı olduğunu anımsatalım ve ancak bu koşullar sağlandığında ve işten çıkarılma halinde işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı hakkının söz konusu olduğunu belirtelim.

İşverenlerin kıdem ve ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünden kaçınması nedeniyle belirli süreli iş akdi düzenlemeleri, belirttiğimiz koşulları taşıyan işçilerde kıdem tazminatına hak kazanılmasına engel olmuyor. Nitekim aslolan da belirsiz süreli iş sözleşmeleri oluyor. Belirli süreli iş sözleşmesini yapmayı gerektirecek bir sebep yoksa sözleşme belirsiz kabul ediliyor.

Ayrıca kıdem tazminatı alacaklarında işin sona erdiği tarihten itibaren 5 yıl içinde -ki bu hak düşürücü süredir- açılacak dava ile bunun talep edilmesi gerekiyor.

Bilinmesi gereken bir başka husus da gerek Ulusal gerekse Uluslararası çalışan ve birçok ülkede işyeri açan bir şirketin, çalışanlarını Türk Sosyal Güvenlik Sistemine dahil edip , işyerini Türkiye’deki mevzuata uygun olarak tescil ettirdiğinde, ancak işçi lehine oluşacak bir durum ihtimali söz konusuysa başka ülke mevzuatının veya sözleşme koşullarının uygulanması mümkün oluyor. Yani açılan davalarda işverenler iş ilişkisinin yabancılık unsuru taşıdığını ve yabancı hukukun uygulanmasını talep etseler de yerleşik kararların işçinin lehine olduğu açıkça görünüyor.

Kısacası, kıdem tazminatı hakkını doğuran unsurlar işçi yönünden oluştuğunda çalışma hangi ülkede olursa olsun işçiye tazminatının ödenmesi gerekiyor.

Halil Tezel
alitezel.com


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !