» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Zorunlu BES hakkında bilmeniz gerekenler...

 
13.06.2017 09:55 | Güncelleme: 13.06.2017 09:56

Zorunlu Bireysel Emeklilikte Bilmeniz gereken tüm detaylar haberimizde,

Bilindiği üzere, Bireysel Emeklilik Sistemi Kanununda değişiklik Kanunda değişiklik yapılmasına dair 6740 Sayılı Kanun, 25 Ağustos 2016 tarihli gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

Zorunlu Bireysel Emeklilikte (BES) Çalışanların refah seviyesinin emeklilik döneminde de korunması içi tasarrufa özendirmesi amaçlanmıştır.

Kimler Zorunlu Emeklilik BES kapsamında,

45 Yaşını dolmurmayan (yani 01.01.2017 tarihinde yürürlüğü girdiği göz önüne alındığında 01.01.1972 tarihinden sonra doğmuş) TC Vatandaşları BES kapsamındadır.

Kimler BES Kapsamında Değil:
* TC Vatandaşı olmayanlar
* 45 yaşını doldurmuş olanlar
* Bağ-Kur’lular

Bireysel Emeklilikte Katkı payı ne kadar ?
Yönetmelik kapsamındaki çalışanların ücretinden işveren tarafından kesilecek çalışan katkı payı tutarı, prime esas kazancın yüzde üçü oranında hesaplanır.

Bireysel Emeklilik Sistemine Katılım Zorunlu Mu?

Evet, katılım zorunlu, fakat sistemde kalmak zorunlu değil.
Ayrılma sürelerine göre devlet katkısı hak ediş oranları; 3 yıldan az ise % 0, 3-6 yıl % 15, 6-10 % 35, 10 yıl fazlası (56 yaşından önce) % 60* 10 yıl fazlası
(56 yaşından sonrası) % 100 Sistemden erken çıkılırsa; çalışan maaşlarının kesilen tutarlarını ve getirisini alabilirler. Sistemden ilk 3 yıl içinde çıkılırsa kesinlikle devlet katkısı
alınamıyor.

Bireysel Emeklilik (BES) kapsamında Devlet Katkı Tavanı :
Bir katılımcı için bir takvim yılında ödenen ve Devlet katkısı tutarının hesaplanmasına esas teşkil eden katkı paylarının toplamı ilgili takvim yılına
ait hesaplamaya ilişkin dönemin sona erdiği tarihte geçerli brüt asgari ücretin hesaplama dönemine isabet eden toplam tutarı aşamıyor 

BİREYSEL EMEKLİLİK KAPSAMINDA OLAN İŞLETMELER :

* 01.01.2017 tarihinden itibaren 1000 ve üzeri çalışanı olan işletmeler
* 01.04.2017 tarihinden itibaren 250-999 çalışanı olan işletmeler
* 01.07.2017 tarihinden itibaren 100-249 çalışanı olan işletmeler
* 01.01.2018 tarihinden itibaren 50-99 çalışanı olan işletmeler
* 01.07.2018 tarihinden itibaren 10-49 çalışanı olan işletmeler
* 01.01.2019 tarihinden itibaren 5-9 çalışanı olan işletmeler

BES Sistemine Otomatik olarak dahil edileceklerdir

Bireysel Emeklilikte (BES) İşverenin Yükümlülüğü:

* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından denetleniyor. Her bir ihlal için 100 TL İPC uygulanacaktır.
* İşveren, Hazine Müsteşarlığınca uygun görülen şirketlerden birinin sunacağı emeklilik planına dahil edilecektir.

Bireysel Emeklilikte işlemler;

Çalışanın İşyeri Değişikliği Halinde :

Emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanın işyerinin değişmesi halinde, yeni işyerinde bir emeklilik planı varsa, çalışanın birikimi ve sistemde kazandığı esas süre yeni işyerindeki emeklilik sözleşmesine aktarılacaktır.
Yeni işyerinde emeklilik sistemi bulunmaması halinde, çalışan talep ederse katkı payı ödemeye devam edebilecektir. 

Vefat ya da Maluliyet Halinde :
* Katılımcının vefat etmesi halinde lehtarı,
* Maluliyet halinde ise katılımcı BES’te biriken paralarını talep edebilir.
* 20 iş günü içerisinde katılımcının birikimlerinin tamımı ödenmek zorundadır.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.