e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

??çiye güvenceli esneklik

09.02.2016 07:11 | Güncelleme: 09.02.2016 07:11

Özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören İş Kanunu İle Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda değişiklik öngören tasarı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

 Önceli gün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun ev sahipliğinde bir grup gazeteci ile bir araya geldik. Başta her dönemin en çok merak edilen konularından birisi olan kıdem tazminatı, İş Sağlığı ve Güvenliği, İş Güvencesi, Esnek Çalışma ve Kayıtdışı İstihdama kadar bir çok konu konuşuldu.

Çalışma Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve ekibinin tüm sorularımıza içtenlikle ve samimiyetle verdikleri cevaplar, çalışma hayatında 2016 yılında önemli değişiklikler olacağını gösteriyor.

Yakın bir tarihte TBMM’de görüşülmesini beklediğimiz esnek çalışmaya ilişkin tasarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Sayın Süleyman Soylu, Güvenceli esneklik ile ILO normları ve AB standartlarına bir adım daha yaklaşılacağını belirtti.

UZAKTAN ÇALIŞMA

Avrupa Birliği’ne göre tele çalışma, çalışanların müşterilerden işverenlerden ve işyerlerinden uzakta bir mekanda yaptıkları ve bilgi teknolojileriyle iletişimin etkin bir şekilde kullanıldığı bir çalışma şeklidir.

Ekonomik ve sosyal hayatın değişmesi, insan odaklı esnek çalışma anlayışını öncelikli politika haline getirmiştir.

Esnek çalışma; işçinin seçtiği bir yerde, genellikle de kendi evinde, işverenin doğrudan bir yönetimi ve denetimi olmaksızın bir malın üretilmesi veya bir hizmetin sunulmasıdır.

- Metal sektöründe montaj işlerinde,

- Tekstil sektöründe üretilen parçaların birleştirilmesi, dikiş-nakış ve benzeri işlerde,

- Ambalaj sanayiinde kutu yapımı gibi işlerde

yaygın olarak uygulanmaktadır. Ayrıca, kadın, engelli ve gençler bu çalışma biçimini tercih etmektedir.

EVDEN ÇALIŞMA VE ESNEK ÇALIŞMA

Yapılacak yasal düzenlemeyle;  

- Bilgi teknolojilerindeki değişime uyum,

- İşgücüne katılımın ve istihdamın artması,

- Kayıtlı çalışma,

- İşgücü arz ve talep dengesi,

- İş ve yaşam dengesi, 

sağlanarak çalışma hayatında güvenceli esneklik tesis edilecek. Buna göre;

- Ev hizmetleri ve mevsimlik tarım dışında geçici iş ilişkisine süre sınırlamaları getirilecek. (4 ay-8 ay).

- İş hacmi artışında işyerindeki daimi işçi sayısının dörtte biri olacak şekilde kota getirilecek.

- İşveren işten çıkardığı işçisini, 6 ay içerisinde geçici işçi olarak çalıştıramayacak.

- Son altı ayda toplu işçi çıkarma yapılması halinde geçici işçi çalıştırılamayacak.

- Grev ve lokavt esnasında geçici işçi çalıştırılmayacak.

- Geçici işçi çalıştıran işveren, işyerindeki istihdam durumunu işyeri sendika temsilcisine bildirecek.

- Geçici iş ilişkisi ile işçinin;

- Askerlik hizmeti,

- Yıllık izin,

- Hastalık hali,

- Doğum izni gibi,  

iş görme edimini yerine getiremediği hallerde işini kaybetme kaygısı olmaksızın güvenceyle esnek çalışma imkanı getiriliyor. Doğum, analık, süt izni hallerinde ve doğum sonrası kadının kısmi zamanlı çalıştığı sürelerde geçici işçi istihdam edilmesi yolu ile hem ek istihdam sağlanacak hem de kadın işçinin işi korunacaktır.

RESUL KURT


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL