» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

e-Arşiv Fatura Uygulamasında Bilmeniz gerekenler

 
19.12.2019 20:05 | Güncelleme: 20.12.2019 06:32

e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükellefler tarafından 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren düzenlenecek 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturaların e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi uygulamasında bilmeniz gerekenler.

e-Arşiv Fatura Portalı uygulaması ne zaman başlayacak?

5.000 ve 30.000 üzeri faturaların e-Arşiv Portalından düzenlenme zorunluluğu 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlayacaktır.

Aynı Gün içerisinde aynı mükellefe kesilen fatura tutarının 5.000 ve 30.000 tutarını geçmesi halinde yapılacak işlemler

Aynı gün içerisinde aynı müşteriye kesilen birden fazla fatura tutarının e-Arşiv Fatura limitlerini aşması halinde önceki kağıt olarak kesilen faturaların iptal edilerek tek bir fatura halinde e-Arşiv Fatura Portalı üzerinden e-Arşiv Fatura olarak kesilmesi gereklidir.

e-Arşiv Portalına Giriş ve Mali Mühür Zorunluluğu

e-Arşiv fatura Portalına Mali Mühür veya e-imza olmadan İnteraktif Vergi Dairesi kullanıcı kodu ve şifresi ile giriş yapılabilecektir. Mükellefin ayrıca Mali Mühür alma veya kullanma zorunluluğu bulunmamakla beraber e-Arşiv Fatura GİB Mali Mühür'ü ile onaylanacaktır.

5.000 ve 30.000 TL tutarının altındaki tüm faturalar e-Arşiv Portalı üzerinden kesilebilir mi?

5.000 ve 30.000 TL tutarının altında kalan faturalar için e-Arşiv Portalı Kullanıma mükellefin tercihine bırakılmıştır. Mükellefler 5.000 ve 30.000 TL altındaki tüm faturalarını e-Arşiv Fatura Portalı üzerinden kesebilirler.

e-Arşiv Fatura Portalında düzenlenen faturalar alıcıya nasıl teslim edilecek?

e-Arşiv Fatura Portalından düzenlenen e-Arşiv Fatura alıcıya e-mail, sms, veya e-Arşiv faturanın kağıt çıktısı alındıktan sonra imzalanarak teslim edilebilecek. 

e-Arşiv Fatura'nın saklama işlemleri nasıl yapılacak?

e-Arşiv Fatura Portalından e-Arşiv Faturaların, sorgulama, görüntüleme, indirme ve kağıt çıktısının alınması Portal üzerinden yapılabilecek. e-Arşiv Faturanın saklama ve ibrazı mükellefin sorumluluğunda olduğundan mükellefin e-Arşiv Faturaların elektronik olarak ya da kağıt çıktı alınarak saklaması gereklidir.

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.