e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

e-Beyannameden Yeni Hizmet

11.06.2019 11:04 |

Ölüm Halinde Kıst Dönem Beyannamesi ile Birlikte Verilmesi Gereken Tam Dönem Beyannamesinin Elektronik Ortamda Alınması Hakkında

Ölüm halinde verilmesi gereken Kıst dönem Yıllık Gelir Vergisi Beyannameleri ve (GMSİ+ÜCRET+DKİ+MSİ) gelirlerine ait Kıst dönem beyannameleri e-beyanname sistemi üzerinden daha önceden elektronik ortamda alınmaktaydı. Başkanlığımız tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, Yıllık Gelir veya Yıllık Gelir (GMSİ+ÜCRET+DKİ+MSİ ) Vergisi Beyannamelerinin verilme süresinden önce vefatın gerçekleşmesi durumunda, elektronik ortamda verilemeyen tam dönem beyannameler 11.06.2019 tarihinden itibarenelektronik ortamda alınmaya başlanacaktır. 

Söz konusu değişiklik nedeniyle Beyanname Düzenleme Programınızı güncellemeniz gerekmektedir.

Ölüm Halinde Kıst Dönem Beyannamesi ile Birlikte Verilmesi Gereken Tam Dönem Beyannamesinin Elektronik Ortamda Verilmesi 

İlgili döneme ait verilmesi gereken Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesinin, verilmeden önce vefatın (ölümün) gerçekleşmesi durumunda, e-beyanname sistemi üzerinden tam döneme ait verilecek beyannamede, “Genel Bilgiler” kulakçığında Dönem Tipinin “Yıllık” ve "Vefat Tam Dönem beyanname ise işaretleyiniz" kutucuğunun seçilerek beyannamenin doldurulması gerekmektedir. 

ÖRNEK 1:  27.02.2019 tarihinde vefat eden mükellef için verilecek 2018 tam dönemine ait Yıllık Gelir vergisi beyannamesi ayrı, 01.01.2019 - 27.02.2019 tarihleri arasındaki Kıst dönem Gelir vergisi beyannamesi ayrı olarak e-beyanname sistemi üzerinden elektronik ortamda verilebilecektir.

 ÖRNEK 2: 15.03.2019 tarihinde Yıllık gelir vergisi beyannamesinin verilme süresi içerisinde vefat eden mükellef için, 2018 tam dönem yıllık gelir vergisi beyannamesi ve 01.01.2019 - 15.03.2019 Kıst dönemine ait Gelir vergisi beyannamesi Vergi Usul Kanunu kapsamında verilen yasal süreler içerisinde, e-beyanname sistemi üzerinden elektronik ortamda verilebilecektir.

 NOT:   İlgili döneme ait verilmesi gereken Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi için  beyannamenin Dönem Tipi “Yıllık” ve "Vefat Tam Dönem beyanname ise işaretleyiniz" kutucuğu seçilerek e-beyanname sistemi üzerinden elektronik ortamda gönderilecektir.

Dönem başındaki tarih ile mükellefin vefat ettiği tarih arasındaki Kıst döneme ait verilmesi gereken beyanname ise Dönem Tipi “Kıst Dönem” seçilerek ve vefatla ilgili istenilen bilgiler ekrana girilerek e-beyanname sistemi üzerinden elektronik ortamda verilebilecektir.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.