e-Defter Beratlarında Değişiklik

06.11.2018 12:37 |

01.11.2018 tarihinde e-Defter sitesinde, e-Defter mükelleflerinin Ocak / 2019 döneminden itibaren e-Defter Berat dosyalarının yanı sıra Defter Raporu Beratı dosyalarını da göndermeye başlayacakları duyurulmuştur.

Defter Raporu Beratı temel olarak revize edilmiş berat yapısının genişletilmiş bir şekli olarak düşünülebilir. Bir ayda parçalı olarak birden fazla e-Defter Beratı oluşturulabilir ancak Defter Raporu Beratı her ay için tek dosya olarak oluşturulacak. Sadece şubesi bulunan mükellefler her bir şube için ayrı bir Defter Raporu Beratı oluşturacaklar.

Defter Raporu Beratı dosyasında her bir hesaba ay içerisinde yapılan kayıt sayısı ile borç kayıtlarının toplamı ve alacak kayıtlarının toplamı yer alacak. Defter Raporu Berat dosyasının görünümü aşağıdaki gibi olacak:

Hesap Kodu Hesap Adı Dönem İçi Değişiklikler
Borç İşlem Sayısı Borç Tutarı Alacak İşlem Sayısı Alacak Tutarı
100 Kasa 3 2.025,00 2 997,12

Bu tabloda yer alan borç tutarı, bu ayda ilgili hesabın borcuna yapılan kayıtların toplamını, alacak tutarı ise ilgili hesabın alacağına yapılan kayıtların toplamını ifade ediyor.

Defter Raporu Beratı dosyaları e-Defter Beratları ile aynı süre içerisinde gönderilecek.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

berat     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !