e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

e-Defter Uygulamalarında yeni dönem

20.10.2019 17:41 |

e-defter uygulaması kullanım zorunluluğu, kapsamı ve berat oluşturma ve berat yükleme tarihlerini yeniden belirleyen tebliğ yürürlüğe girdi.

e-Defter, Berat, yapılan değişiklik ve yenilikler

1- e-Fatura uygulamasına geçme şartlarını taşıyan mükellefler, e-Defter uygulamasını da geçmek zorunda. Bu mükellefler mücbir sebepler dışında fatura ve defterlerlerine kağıt ortam yerine elektronik ortamda düzenleyerek elektornik ortamda muhafaza ve elektronik ortamda ibraz edeceklerdir.

2- Bağımsız denetime tabi olan ticaret şirketleri e-Defter kullanma zorunluluğu kapsamına alınmıştır.

3- e-Defter Berat oluşturma ve yükleme işlemlerinde üç aylık geçici vergi dönemleri bazında (bu döneme ait aylar için) ve geçici vergi beyannamelerinin verileceği ayın sonuna kadar yapabilmesine olanak sağlanmıştır. Ocak ayından itibaren üçer aylık dönemler itibariyle geçici vergi beyannamesinin verildiği ayın sonunda e-defter kapatılacak ve Son 3 aya ilişkin e-defter kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği ayın sonunda kapatılacaktır.

defter ve berat dosyalarını oluşturma, NES veya Mali Mühürle imzalama/onaylama ve Başkanlık onaylı berat dosyalarını alma süreleri aşağıdaki tabloda belirtilmektedir.

Dönem

Aylık Yükleme Tercihinde Bulunulması Halinde

Geçici Vergi Dönemleri Bazında Yükleme Tercihinde Bulunulması Halinde

Ocak

Nisan ayı sonu

Ocak-

Şubat-

Mart

Mayıs ayı sonu

 

 

Şubat

Mayıs ayı sonu

Mart

Haziran ayı sonu

Nisan

Tenmuz ayı sonu

Nisan-

Mayıs-

Haziran

Ağustos ayı sonu

 

Mayıs

Ağustos ayı sonu

Haziran

Eylül ayı sonu

Temmuz

Ekini ayı sonu

Temmuz-

Ağustos-

Eylül

Kasım ayı sonu

 

 

Ağustos

Kasım ayı sonu

Eylül

Aralık ayı sonu

Ekim

Ocak ayı sonu

Ekim-

Kasım-

Aralık

Gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerinin verileceği ayın sonuna kadar.

Kasım

Şubat ayı sonu

Aralık

Gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerinin verileceği ayın sonuna kadar.

4- e-Defter saklama zorunluluğunda değişikliğe gidilerek, e-defter kopyalarının Gelir İdaresiden e-defter saklama izni alabilen özel entegratörler aracılığı ile saklanması zorunluluğu getirilmiştir.

5- Elektronik defterlerin mükelleflerin kendilerine ait elektronik imza veya mali mühürle imzalanması durumuna ilave olarak, mükellefin Tebliğde öngörülen sürede ve şekilde muvafakat etmesi şartıyla; defter kayıtlarını tutan muhasebe meslek mensubunun ya da e-Defter oluşturma hizmetinden yararlandığı e-Defter yazılım firmasının elektronik imza ya da mali mührü ile imzalanabilmesi imkanı getirilmiştir.

Elektronik Defter Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 3) tamamını okumak için tıklayınız...
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.