e-Devlet üzerinden kolay sigorta

11.03.2019 08:31 |

SGK Kapıcıları Kolay İşverenlik uygulamasına dahil etti. Kolay şverenlik uygulaması ile kapıcıların sigorta işlemleri internet üzerinde kolaylıkla yapılabiliyor.

Akşam Gazetesinden Okan Güray Bülbül kapıcıların sigortalılık işlemlerini, Kapıcılara uygulanabilecek SGK Teşvikleri ve kolay işverenlik uygulamasını ele aldı.

Pek çok apartmanda, apartmanın bakım, onarım, bahçe işleriyle apartman sakinlerinin çarşı-pazar işlerini gören kapıcıların da bütün çalışanlar gibi sigortalı çalıştırılmaları esas. Kapıcıların işverenleri de apartman yönetimleri ve yöneticiler. Ancak apartman yönetimlerinin bu işlemleri aksatmaları söz konusu oluyor.

OTOMATİK HAZIRLIYOR

SGK da bu konuda yönetim ve yöneticileri rahatlatacak önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. ‘Kolay İşverenlik’ uygulamasıyla kapıcıların sigorta işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor. Bu uygulama sayesinde apartman yöneticileri kolaylıkla sigorta işlemlerini yönetebilecekleri gibi ödemeleri de internetten yaparak zaman tasarrufu sağlayabilecek. Uygulama 1 Mart tarihinden itibaren hayata geçti. Ancak henüz işyeri bildirgesi verilmesi işlemleri internet üzerinden yapılamıyor. Bu işlemler tamamlandığında SGK apartman yönetimlerinden işyeri bildirgesi ve işe giriş bildirgesi istemeyecek, başvuru esnasında girilen bilgilere göre bu belgeler otomatik olarak SGK tarafından hazırlanacak.

ŞİFREYİ ALMAK YETERLİ

İşyeri bildirgesi ve işe giriş bildirgesi SGK’ya verildikten sonra uygulamaya erişebilmek için gerekli şifreler e-Devlet'ten alınabiliyor. Apartman yöneticileri şifreleriyle e-Devlet üzerinden ‘Kolay İşverenlik’ sistemine erişebilmek için gerekli şifreleri alabilecekler. İşyeri bildirgesi ve sigortalı işe giriş bildirgesini SGK’ya veren apartman yönetimleri bu belgelerde kapıcının kaç gün çalıştığını ve brüt ücretini bildirecek. SGK bu bilgilere göre her ay aylık prim ve hizmet bildirgesini otomatik olarak hazırlayacak.

İşsizlik maaşı da alabilir

‘Kolay İşverenlik’ uygulaması kapsamında sigortalılık işlemleri apartman yönetimleri tarafından yapılan kapıcılar, kendileri adına ödenen primler çerçevesinde sağlık hizmetlerinden yararlanabildikleri gibi işsiz kaldıklarında gerekli prim ödeme şartlarını sağlamışlarsa işsizlik maaşı da alabilirler. Yani kapıcının diğer SSK’lı çalışanlardan bir farkı yoktur.

Kapıcılara 12 ay boyunca 959 lira teşvik

Kapıcı çalıştıran apartman yönetimleri, çalıştırdıkları kapıcı için SGK’ya yüzde 37.5 oranında prim ödemek durumundalar. Apartman yönetimleri çalıştırdıkları kapıcılar için prim teşviklerinden faydalanabiliyor. Son 3 aydır işsiz bir kişiyi kapıcı olarak çalıştırmaya başlayan bir apartman yönetimi, 12 ay boyunca 959.4 TL prim teşviki alabilir. Bunun yanında apartman yönetimlerinden damga vergisi de alınmadığı için teşvik tutarı 978.82 TL’ye çıkıyor.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
TeşvikPlus SGK Teşvik Hesaplama Programı!

Cari ve Geçmiş Dönem SGK Teşviklerinizi TeşvikPlus sizin için hazırlar. SGK Bildirimlerini Yapar.

HEMEN İNDİR!