e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

e Fatura İptal Portalı’nda Fatura İptal İşlemleri

08.03.2019 16:11 |

Temel senaryoda düzenlenen e-Faturaların iptaline ilişkin e-Fatura İptal Portalı kullanıma açılmıştır. Temel Senaryoda düzenlenen e-faturaların iptal işlemleri e-fatura iptal portalı üzerinden yapılacaktır.

Temel Senoryoda düzenlenen e-fatura'ların e-fatura iptal portalında iptali hakkında bilmeni gerekenler

1- "Temel Fatura" senaryosundaki e-faturanın iptali için; faturayı düzenleyen (satıcı) tarafından fatura numarası ve fatura tutar bilgileri mükellefe ait mali mühürle imzalanarak fatura iptal talebi e-Fatura İptal Portali aracılığı ile oluşturulur. İlgili iptal talebine faturanın alıcısının (müşteri) sistem üzerinden onay vermesi gerekmektedir.

2- Müşteri tarafından iptal talebine onay verilmeyen faturalar iptal edilmemiş, geçerli faturalar olarak kabul görecektir.

3- e-Fatura İptal Portalı aracılığı ile iptal işlemleri, bundan sonra e-Fatura uygulamasına ilişkin sistem üzerinden muhatabına iletilen red yanıtı olarak değerlendirilecek ve sistem içi itiraz mekanizması olarak kabul edilecektir.

4- E-Fatura İptal Portalı, mükelleflerin harici itiraz yollarını (noter aracılığıyla, taahhütlü mektupla, telgrafla veya güvenli elektronik imza kullanılarak kayıtlı elektronik posta sistemi ile) kullanılmasına engel teşkil etmemektedir. Ancak harici itiraz yolları ile iptal edilen faturanın sistem üzerinden takibi yapılamayacağından, yapılacak olan denetimlerde mükelleflerin itiraz/iptal işlemlerini harici yollardan gerçekleştirdiklerine dair tevsik edici bilgi ve belgeleri ilgililere sunma ve istenildiğinde ibraz edilmek üzere muhafaza etmesi gerekecektir.

e-Fatura İptal Portalı fatura iptali ve kullanım kılavuzuna aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

TEMEL e-Fatura İPTAL İŞLEMİ NASIL YAPILACAK?

 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.