» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

e-Serbest Meslek Makbuz Uygulaması 1 Haziranda başlıyor

 
11.05.2020 05:25 | Güncelleme: 11.05.2020 05:25

Teknolojik gelişme son yıllarda büyük bir ivme kazanmış, eskiden bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sahneler gerçek olmaya başlamıştır. Bireyler, şirketler gibi devletler de bu teknolojik gelişmeye ayak uydurmakta ve artık birçok kamu hizmetine erişim elektronik ortamda mümkün olmaktadır.

Teknolojiyi etkin biçimde kullanan ve bu konuda öncü olan bakanlıklardan birisi de Hazine ve Maliye Bakanlığı’dır. Verginin patronu olan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) da teknolojiyi etkin kullanan birimlerden bir tanesidir.

Günümüzde artık mükellefler vergi dairesine gitmeden her işlemi elektronik ortamda yapabilmektedir. Bu kapsamda e-defter, e-fatura, e-beyanname, e-tebligat aklıma ilk gelen uygulamalar.

Bütün bu uygulamalar, bir taraftan mükelleflerin işini kolaylaştırırken diğer taraftan kayıt dışı ekonomiyle mücadelede atılmış önemli adımlardır.

Elektronik belge düzenine ilişkin idari düzenlemeler 19.10.2019 tarih ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 sıra no'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Tebliğ) ile bir araya getirilerek tek bir metin altında toplanmıştır. Tebliğ ile önceden de uygulanan e-defter, e-fatura, e-arşiv fatura gibi uygulamaların kapsamı genişletilmiş, ayrıca e-irsaliye, e-serbest meslek makbuzu (e-SMM), e-müstahsil makbuzu, e-gider pusulası, e-bilet, e-sigorta komisyon gider belgesi, e-sigorta poliçesi, e-döviz alım belgesi, e-dekont gibi yeni uygulamalar da düzenlenmiştir.

Yukarıda saydığım elektronik uygulamalardan e-SMM’nin ayrıca değerlendirilmesi gerekir. Zira diğerleri daha ziyade şirketlerin kullanacağı uygulamalar olup genellikle GİB tarafından yetkilendirilen entegratör kuruluşlardan hizmet alınarak bu yükümlülükler yerine getirilmektedir. Elbette entegratörlerden alınan hizmetin bir maliyeti vardır ve şirketler açısından bu maliyete katlanmak mümkün iken avukat, doktor gibi serbest meslek icra edenler açısından bu maliyet kalemi önemli olabilmektedir. Bu nedenle, serbest meslek erbabı dilerse e-SMM ve e-defter yükümlülüklerini yerine getirmek için entegratör şirketlerden yardım alabileceği gibi GİB tarafından hizmete sunulan portalı da kullanabilirler.

Tebliğ uyarınca, e-SMM uygulamasına geçiş sürecine ilişkin olarak serbest meslek erbaplarından; a) 01/02/2020 tarih itibariyle faaliyetine devam etmekte olanlar 01/06/2020 tarihine, b) 01/02/2020 tarihinden (bu tarih dâhil) itibaren faaliyetine başlayacak olanların ise işe başladıkları ayı izleyen 3’üncü ayın sonuna kadar e-SMM uygulamasına dâhil olmaları ve bu tarihlerden itibaren e-SMM düzenlemeleri zorunludur. Bu tarihlerden sonra artıkkağıt ortamında serbest meslek makbuzu düzenlenemeyecektir. Getirilen zorunluluğa uymayan mükellefler hakkında Vergi usul Kanunu’nun 353/1.maddesi uyarınca her bir belge için 350 TL’dan aşağı olmamak üzere serbest meslek makbuzunda yazılması gereken meblağın veya meblağ farkının %10'u nispetinde özel usulsüzlük cezası kesilebilecektir. Söz konusu kesilecek cezaların toplam tutarı bir takvim yılı içinde 180.000 TL’yi geçemeyecektir.

GİB tarafından hizmete sunulan portal ücretsiz olup kullanımı da oldukça kolaydır. Vergi dairesine başvurup alınacak şifreyle veya daha önce alınmışsa mevcut şifreyle e-SMM rahatlıkla düzenlenebilecektir. Yalnız bu portalde oluşturulan belgeler mükellefler tarafından elektronik ve fiziki olarak arşivlenmelidir. Zira portal belli bir süre sonra oluşturulan bu belgeleri silecektir; çünkü portal belgeleri arşivlemek için değil, düzenlemek için oluşturulmuştur. Diğer bir ifadeyle, belgeler oluşturulduktan sonra kaydedilmeli ve her ihtimale karşı kağıt ortamında çıktısı alınıp muhafaza edilmelidir. Vergi Usul Kanunu uyarınca belgelerin 5 yıl saklanma ve istendiğinde ibraz edilme zorunluluğu bulunmaktadır.

e-SMM ile ilgili detaylı bilgilere https://ebelge.gib.gov.tr/; elektronik serbest meslek defteri hakkında detaylı bilgilere ise https://www.defterbeyan.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir. Ayırca e-SMM oluşturma kılavuzuna https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar /kilavuzlar/e-SMM_Olusturma.pdf adresinden erişmek mümkündür.

Numan Emre ERGİN


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.