e-tebligat uygulaması

23.05.2018 05:42 |

213 Sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamında tebliği gereken belgelerin hızlı, güvenli ve etkin bir şekilde elektronik ortamda tebligatına izin veren e Tebligat Sistemi 01.04.2016 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Yeni mükellefiyet tesis ettiren tüzel kişiler elektronik tebligat bildirimini 15 gün içinde kurumlar vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine kanuni temsilciler aracılığıyla vermeleri gerekmektedir. Yeni mükellefiyet tesis ettiren gelir vergisi mükellefleri ise mükellefiyet tesisi sırasında bildirim verebilmektedir.

Yukarıda bahsedilen bildirimler sonucu gerekli şartları taşıyan mükelleflere internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi verilmektedir.

Elektronik talep bildiriminde belirtilen telefon numarasına SMS yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır. Bu nedenle başvuru sırasında cep telefonu numarasının doğruluğu tebligatlardan haberdar olabilmek açısından önemlidir.

e-tebligat sistemi kullanıcıları elektronik ortamda gönderilen belgelere internet adresi üzerinden kullanıcı kodu, parola ve şifre ile yada T.C. kimlik numarası ile giriş yapılmak suretiyle ulaşabileceklerdir.

Elektronik tebligat sistemini kullanan gerçek kişi mükellefiyetlerinin iletişim bilgilerinde, tüzel  kişi mükelleflerinin  iletişim bilgilerinde ,tüzel kişi mükelleflerinin ise kanuni temsilci ve iletişim bilgilerinde değişiklik olması durumunda  https://intvrg.gib.gov.tr internet adresine giriş yaparak Kullanıcı İşlemleri/”E-Tebligat Aktivasyon Bilgileri Güncelle” menüsünden  söz konusu bilgilerin güncellemesi herhangi bir hak mahrumiyetine  neden olmaması açısından önem arz etmektedir.

Bu bilgiler ışığında şirketinizin elektronik tebligatında, yetkililerin kimler olduğunu inceleyiniz. İşten ayrılan varsa gerekli düzeltmeleri yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yetkililere gereken ikazın yapılmasını ve 5 gün içerisinde alındığı kabul edilerek tebligatların takip edilerek gereğinin  yapılmasını hatırlatmanızı öneriyoruz.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

etebligat     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !