Kim, Ne zaman, e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorunda?

“2020 e-Dönüşüm yılı oldu mükellefler açısından. Bir yandan 5000 ve 30.000 üzeri faturaların e-Arşiv Fatura olarak kesilmesi diğer yandan zorunluluk kapsamında gerçekleşen e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş zorunlulukları hala gündemde.”

Kim, Ne zaman, e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorunda?

2020 yılında e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına zorunlu geçiş yapan mükelleflerin yanında  5000 ve 30000 üzeri faturalarını e-Arşiv Fatura portalı üzerinden düzenlemek zorunda kalan firma sahipleri e-Arşiv Fatura Portalı kullanmak yerine gönüllü olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş yaptı.

Gönüllü olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura'ya geçiş yapan firmaların önemli avantajı ise e-Defter geçiş şartlarına ulaşana dek e-Defter kullanmak zorunda olmaması oldu.

Peki 2020 yılında Kimler e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kullanmak zorunda?

2018 yılı brüt satış hasılatları 10 milyon TL. olan firmalar 454 sayılı Vergi usul Kanunu Genel Tebliği gereğince 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren, e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-Defter uygulamasına zorunlu olarak geçiş yaptılar.

2020 Ocak ayından itibaren e-Fatura ve e-Arşiv fatura uygulaması hakkında daha detaylı bilgiye ulaşan firmalar uygulama kolaylığı ve şirket giderlerine fayda sağlamasından dolayı gönüllü olarak e-Fatura ve e-Arşiv fatura uygulamasına geçiş yaparak kullanmayı tercih ediyorlar. 

01.07.2020 tarihinde kimler e-Fatura Kullanmak zorunda?

2018 ve 2019 yılında brüt satış hasılatları 5 milyon ve üzeri rakamına ulaşan tüm firmalar 509 sayılı Vergi usul Kanunu Genel Tebliği gereğince e-Fatura uygulamasına geçmek zorundalar. e-Fatura uygulamasına dahil olan mükelleflerin e-Arşiv Fatura kullanımı zorunlu olduğundan 01.07.2020 tarihinde e-Fatura mükellefi olan firmalar aynı zamanda e-Arşiv Fatura uygulamasına da geçmiş olacaklar. 

4760 sayılı ÖTV 1 sayılı listedeki malları imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'ndan lisans alan (bayilik lisansı dâhil) mükellefler ve ÖTV III sayılı listedeki Malları imal, inşa veya ithal eden firmalar 01.07.2020 tarihi itibari ile e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına 01.01.2021 tarihi itibari ile e-Defter uygulamasına dahil olacaklar. 

01.07.2020 tarihinde e-Fatura ve e-Arşiv Fatura'ya geçen mükellefler ne zaman e-Defter'e geçmek zorunda?

01 Temmuz 2020 tarihinde zorunlu olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçen firmalar dönemsellik gereği 01.01.2021 tarihi itibari ile zorunlu olarak e-Defter uygulamasına tabi olacak. 2020 yılında zorunluluğu olmadığı halde e-Fatura ve e-Arşiv Fatura'ya geçen firmaların ise yine e-Defter kullanma zorunluğu bulunmayacak. Bu mükellefler zorunlu olarak e-Fatura kullanım şartlarına ulaştıkları dönem sonunda başlamak üzere yılbaşı itibari ile e-Defter kullanmak zodunda kalacaklar. e-Fatura şartlarına ulaşışmıyor ise e-Defter kullanmak zorunda olmayacaklar.

2020 yılında satış hasılatı 5 milyon ve üzeri olan firmalar ise 01.07.2021 tarihi itibari ile e-Fatura, e-Arşiv Fatura 01.01.2022 tarihi itibari ile e-Defter kullanmak zorunda olacaklar.

ePlus zorunlu olarak e-Fatura uygulamasına geçiş yapan mükelleflerinin iş ve işlemlerinde hız, kolaylık ve maliyet avantajları sağlayarak firmaların daha stabil ve rahat bir geçiş yapmalarını sağladı. 

5000 ve 30000 üzeri Faturaların e-Arşiv Fatura Portalı üzerinden kesilmesi işlemlerinde ise ePlus isteğe bağlı e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçecek firmalar için de çok önemli fiyat avantajları ve sınırsız destek ve eğitim imkanları ile firmaların yanında olmaya devam ediyor.

e-Fatura ve e-Arşiv fatura geçiş işlemleriniz de uzman e-Fatura ve Destek personelleri ile ePlus  Kolay, Hızlı ve zahmetsiz bir  e-Fatura geçiş süreci sağlıyor. 

 

e-Fatura, e-Arşiv Fatura Geçiş Alternatiflerimiz

e-Fatura Mükellefi olmak işletme maliyetlerinizi azaltmanın yanında size eşsiz bir dönüşüm avantajı sağlar,
İş süreçlerinizi kolaylaştıracak e-Fatura alternatiflerimiz.