e-Fatura Nedir? Nasıl e-Fatura Mükellefi olunur?

“Firmalar yeni e-dönüşüm süreçleri ile yeni yeni kavramlar ile tanıştı. e-Fatura yı ele alalım, Nedir bu e-Fatura?”

e-Fatura Nedir? Nasıl e-Fatura Mükellefi olunur?

Gelir İdaresi Başkanlığının e-dönüşüm uygulamalarındaki yeniliklere her geçen gün bir yenisini daha eklediği dönemlerden geçiyoruz.

Kısacası artık kaçış yok, zaman içerisinde Vergi mükellefiyeti olan herkes e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kullanacak.

E-Fatura ne değildir?

Öncelikle e-Fatura yeni bir fatura türü değildir. e-Fatura bildiğimiz kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. 

Kısaca e-fatura firmaların düzenledikleri faturaları internet ortamında göndermesi ve almasıdır. e-Fatura formatı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirnerek 2010 tarihinde itibaren uygulanmaya başlamıştır.

e-Fatura'nın kağıt faturadan farklı yönleri nelerdir?

Evet e-Fatura kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir demiştik. Sadece bir kaç bölümde farklılık gösterir.

Öncelikle e-Fatura kendi içerisinde iki ana bölümden oluşur.

1- Temel e-Fatura
2- Ticari e-Fatura

Temel e-Fatura Nedir?

Temel e-Fatura yoğunluk olarak hizmet sektöründe yer alan firmalar tarafından kullanılan alıcıya onay ve ret seçenekleri sunmayan bir faturadır. Temel e-Fatura alıcıya ulaştığında otomatik olarak sistem tarafından kabul edilen bir e-Fatura çeşididir.

Ticari Fatura Nedir?

Ticari e-Fatura Temel e-Fatura'dan farklı olarak her sektörden firmaların kullandığı oluşturulup alıcıya ulaştığında, alıcı tarafa red veya Kabul etme seçeneği sunan bir e-Fatura çeşididir. Kendisine Ticari e-Fatura ulaşan bir firma için kabul veya ret seçeneğini kulllanması için tanınan süre 8 gündür. 8 gün içerisinde alıcı tarafından kabul veye ret seçeneği uygulanmaya e-Fatura sistem tarafından otomatik olarak kabul edilir.

e-Fatura Nasıl Düzenlenir?

Size uzun uzun yazmak isterdik ama ePlus ile e-Fatura sistemini kullanmak kağıt fatura kesmekten çok daha kolay. En başta e-Fatura kullanarak kargo, posta vb maliyet giderlerinden tasarruf etmiş olursunuz. Karşı tarafa faturam ulaştımı? gibi sorunlar yaşamazsınız.

ePlus ile e-Fatura oluşturmak acaba e-Fatura mı? Yoksa e-Arşiv Fatura mı? kesmek gerekiyor kaygıları yaşamazsınız. ePlus müşteri bilgilerini otomatik belirler.

Sistem karmaşası yaşamadan, siz sadece Cari, Stok kalemlerini seçersiniz. Otomatik oluşan e-Fatura'yı sadece "gönder" tuşu ile göndermiş olursunuz. ePlus ile istediğiniz kadar e-Fatura seri numarasını kendiniz oluştur, e-Fatura'larda şube, merkez vb. ayrımları kendi tercihleriniz ile yaparsınız.

e-Fatura'ya nasıl Geçerim?

Sadece bize ulaşmanız yeterli. Uzman ePlus e-Fatura danışmanlarımız taleplerinizi alarak sizin için uygun tercihi belirler ve minumum maliyet ile e-Fatura Mükellefi olursunuz. Danışmanlarımız Mali Mühür işlemleri dahil olmak üzere tüm e-Fatura geçiş süreçlerini sizin için gerçekleştirecek.

e-Fatura, e-Arşiv Fatura Geçiş Alternatiflerimiz

e-Fatura Mükellefi olmak işletme maliyetlerinizi azaltmanın yanında size eşsiz bir dönüşüm avantajı sağlar,
İş süreçlerinizi kolaylaştıracak e-Fatura alternatiflerimiz.