e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
20.02.2019 06:41 | Güncelleme : 20.02.2019 06:41

Kimler Stajda Geçen Süreleri Borçlanabilir?

Staj ve Emeklilik vazgeçilmez bağlantılı iki konu. Günümüz Türkiye sinde büyük sorun haline gelen stajda geçen sürelerin Emeklilik dahil olması. Peki kimler stajda geçen sürelerini borçlanabilir?

Stajyer olarak çalışmış olanların bu çalışmalarının emekliliğe sayılıp ne zaman erken emekli olacakları ile ilgili sorular her zaman gündemde.

Okuyucularımızdan gelen yoğun sorular ve bu konudaki meraklarına her yeni gelişme olduğunda ışık tutmaya devam ediyoruz…
Stajyer ve çırakların erken emekli olması için iki yol bulunmaktadır;

Birincisi stajyer ve çırakların çalışma başlangıçlarının doğrudan emeklilikte başlangıç kabul edilmesi.
İkincisi ise staj ve çıraklıkta geçen sürelere aynen askerlikte olduğu gibi borçlanma hakkının verilmesi.

Şu anda stajyerlerle ilgili hükûmet tarafından yapılmakta olan herhangi bir düzenleme yok. Diğer yandan tüm stajyerlerin durumu aynı değil. Genel olarak stajyerlerin çoğunluğunun borçlanmak hakkı bulunmamasına rağmen bazı mesleklerde ise staj sürelerinin borçlanarak emeklilikte hizmetten sayılması söz konusudur. Bu bağlamda eşitsizlik olduğu açıktır. Bu yazımızda emeklilikte en şanslı olan bu stajyerlere yer verilmiştir.
 
Stajyer avukatlar
 
Avukatlık Kanunu gereğince avukatlar, sigortalı olmaksızın ilk 6 ay mahkemelerde, kalan 6 ay da avukat yanında olmak üzere toplam 1 yıllık staj sürelerini gösteren onaylı baro belgesi ve borçlanma talep dilekçesi ile SGK’ya başvurmaları hâlinde bu süreleri borçlanabilmekte ve emeklilikte büyük avantaj sağlamaktadır.
Borçlandırılacak olan süre bir yıllık süreyi geçemeyeceğinden, bu sürenin tespiti staj bitim tarihinden geriye doğru gidilmek suretiyle yapılmakta olduğundan stajın yapıldığı tarihe göre erken emeklilikte de avantaj sağlaması mümkün bulunmaktadır.
Avukatlık staj süresi sırasında, sosyal güvenlik kuruluşlarından birisine prim ödendiğinin tespit edilmesi veya askerlik hizmeti ile staj sürelerinin iç içe geçtiğinin tespit edilmesi hâlinde, prim ödenen süreler veya askerlik hizmetinden sayılan süreler düşülmek suretiyle kalan staj süreleri borçlandırılacaktır.  
 
Doktora veya tıpta uzmanlık süreleri
 
Sigortalıların SGK’ya tabi olmaksızın yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri talepleri hâlinde borçlandırılacaktır. Doktora öğrenimi gördüğü süreleri borçlanmak isteyen sigortalıdan,

Borçlanma talep dilekçesi,
Doktora diplomasının onaylı fotokopisi,
Doktora öğrenimini yurt içinde yapanların doktora öğrenimlerinde geçen sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gün ay yıl olarak gösterir şekilde doktora yaptığı üniversitece düzenlenmiş belge,
Doktora öğrenimini yurt dışında Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe

Hakkında Kanuna göre yapmış ise, dil, yüksek lisans ve doktora eğitim sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gösterir Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce düzenlenecek öğrenim planı, gerekli bulunmaktadır.
 
Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri
 
Hekimlere, fahri asistanlıkta geçen sürelerini borçlanma imkânı tanınmıştır. Sigortalılar fahri asistanlıkta geçen sürelerini, fahri asistan olarak görev yaptığı tarihleri gün, ay, yıl olarak belirtir ilgili üniversite veya hastaneden temin edeceği belgenin aslını borçlanma talep dilekçesine ekleyerek SGK’ya başvurmaları hâlinde söz konusu sürelerini borçlanabileceklerdir.
4/1-C kapsamında sigortalı olanlardan HİTAP ekranlarında hizmet süresi bulunmayanların borçlanmaları için kurumlarından tüm hizmetlerini gösterir onaylı hizmet belgesi istenmektedir. Bu kapsamdaki sigortalılardan borçlanmak için seçilecek miktar, Emekli Sandığı Kanunu gereğince emsali için hesaplanacak miktarın altında olmayacaktır.
 
Anayasanın eşitlik ilkesi gereği stajyerlere borçlanma hakkı
 
Diğer stajyer ve çıraklara da yukarıda yer verdiğimiz kişilerde olduğu gibi SGK hizmet borçlanması hakkı verilmesi anayasanın eşitlik ilkesine uygun olacaktır.
Bunun için de hükûmet tarafından yasal düzenleme yapılması zorunludur ve hâlihazırda TBMM’de yer alan 'Torba Kanun'un görüşülmesi esnasında stajyerlerle ilgili bir ilavenin SGK kanununa eklenmesi bu mağduriyetin giderilmesi için kâfi gelecektir…

İsa KARAKAŞ
turkiyegazetesi.com.tr

Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !