SGK tavan? neleri etkileyecek?

Eklenme : 25.11.2016 07:42 | Güncelleme : | 2223  Okunma


SGK tavanındaki artışın sonuçları nelerdir? Soru: Sadettin Bey, sigorta primine esas kazanç tavanı 1 Ocak 2017 itibariyle brüt asgari ücretin 6,5 katından 7,5 katına çıkarılıyor. Bunun çalışanlar ve işverenler açısından ne gibi sonuçları olabilir? Melih C.

Cevap: 
Melih Bey, sizin de takip ettiğiniz üzere 24 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 6761 sayılı Kanunla, SGK sigorta primine esas kazanç (SPEK) tavanı yükseltildi. Buna göre 1 Ocak 2017 itibariyle brüt asgari ücretin 6,5 katı olan tavan, 7,5 katına çıkmış olacak. Bugünkü rakamla söyleyecek olursak; 1.647 x 6,5 = 10.705,5 TL olan tavan, 1.647 x 7,5 = 12.352,5 TL ye çıkacak. 2017 yılı asgari ücreti belli olduğunda, yeni tavanın tam rakamı da netleşmiş olacaktır. 

SGK tavanın değişmesi, sigortalıların (4/a ve 4/b) yaklaşık %95 ini hiç etkilemeyecek. Kamu çalışanlarında ise zaten SGK tavanı uygulanmıyor. Sadece %5 lik bir kesim var ki bunlar üst düzey yönetici veya şirket ortağı olarak tavanı aşan ücretler alıyorlar. SGK kazanç tavanı artışının bu kişilere yansıması şu şekilde olacaktır;

  • SGK matrahı yükseleceği için kişiden daha fazla prim kesilecek, dolayısıyla kişinin eline geçen net ücrette düşüş olacaktır.
  • İş sözleşmesini net ücret üzerinden yapmış olan kişilerde ise düşüş olmayacaktır. Ücretteki düşüşü işveren telafi edecektir.
  • İş sözleşmelerini brüt ücret üzerinden yapan işverenin ödeyeceği prim tutarı artacaktır. İş sözleşmesini net ücret üzerinden yapan işverenler ise hem daha fazla prim hem de daha fazla ücret ödeyecektir. 
  • Sigorta primine esas kazanç yükseleceği için, bu kapsamdaki sigortalılara ileride bağlanacak emekli aylığı da yükselmiş olacaktır. 
  • Bazı toplu sözleşmeler veya kamu ihalelerinde SGK tavanı bir kriter olarak kullanıldığından, bu tür durumlarda yeni tavana göre uyarlama yapılması gerekecektir. 

Yapılan değişiklik doğrultusunda bordro programlarınızın 1 Ocak 2017 itibariyle SGK tavanındaki artışa göre uyarlanıp uyarlanmadığını kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır. 

SADETTİN ORHAN


       

Sosyal_Guvenlik  Soru_ve_Cevap  SGK

 
 
 
 
 
e-fatura
 
 
 
 
 
Mali Müsavir e-fatura
 
 
 
 
 
 
MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com