İŞKUR dan üniversiteliye 808 lira maaş.

11.06.2019 06:46 |

İŞKUR, tatile girecek üniversite öğrencilerine yaz döneminde çalışabilecekleri iş fırsatları sunuyor. Sosyal çalışma programlarıyla öğrenciler yazın haftada üç gün çalışarak, 808 lira maaş alabilir.

Üniversite öğrencileri için yaz ayları staj ve çalışma fırsatı anlamına geliyor. Geçen yıl kasımda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘sosyal çalışma’ uygulamasıyla üniversite öğrencileri yaz aylarında bu programlara katılarak hem çalışma hayatıyla tanışıp, hem de harçlıklarını çıkarabilecek.

AÇIK ÖĞRETİMİ KAPSAMIYOR

Toplum yararına çalışma programları İŞKUR tarafından uzunca bir süredir uygulanıyor. Sosyal çalışma programlarına örgün öğretimde okuyan lisans öğrencileri katılabilecek. Açık öğretim fakültesi öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri programdan faydalanamıyor. 18 yaşını tamamlamış, aynı anda zorunlu staj yapmayan veya çalışmayan üniversiteliler programdan yararlanabiliyor.

HANGİ İŞLER VAR?

Üniversite öğrencileri için sosyal çalışma programı çerçevesinde yalnızca bazı alanlarda program açılması mümkün. Bu alanlar şunlar:

• Doğanın korunması,

• Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması,

• Kütüphanelerin bakımı ve düzeni,

Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi. Programlardan bir yaz döneminde en fazla 42 gün yararlanılabiliyor. Bir öğrencinin programdan öğrencilik hayatı boyunca ise en fazla 90 gün yararlanması mümkün. Öğrenciler, programlarda haftada 3 gün, günde 7.5 saat çalışılacak.

Sigorta girişleri yapılacak

Yaz aylarında sosyal çalışma programlarına katılacak gençler, çalıştıkları gün başına asgari ücretin günlük tutarı kadar ücret alacak. Bu yıl için bu rakam 67.36 TL. Haftada üç gün çalışacak genç ayda 808 TL gelir elde edecek. Bundan daha önemlisi gençlerin bu süreler için primleri yatacak. Dolayısıyla çalıştıkları günler emekliliklerine sayılacak. Programa katılacak gencin sigorta girişinin yapılıyor olması gençler için çok önemli. Gençlerin ileride pek çok haktan bu girişleri sayesinde yararlanmaları mümkün olabilecek.

Bursları kesilmeyecek

Gençlerin programa katılmaları nedeniyle burs ve kredileri kesilmeyecek. Sosyal çalışma programı çerçevesindeki çalışmalar Kredi Yurtlar Kurumu burs ve kredilerinin kesilmesini gerektirmiyor. Dolayısıyla öğrenciler sosyal çalışma programına katıldıkları için burs veya kredilerinden olmayacak.

Başvurular internetten

Sosyal çalışma programı açacak kamu kurumları İŞKUR’a taleplerini iletiyorlar. İŞKUR taleplerin uygunluklarını değerlendirdikten sonra programları ilan edecek. İlan edilen programlara başvurular internet üzerinden yapılacak. https://www.iskur.gov.tr/ is-arayan/ kurs-ve-programlar/ sosyal-calisma-programi/ internet adresi üzerinden erişilecek ilanlara başvurularını yapabilecek.

Okan Güray Bülbül 

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !