e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

İŞKUR dan üniversiteliye 808 lira maaş.

11.06.2019 06:46 | Güncelleme: 11.06.2019 06:46

İŞKUR, tatile girecek üniversite öğrencilerine yaz döneminde çalışabilecekleri iş fırsatları sunuyor. Sosyal çalışma programlarıyla öğrenciler yazın haftada üç gün çalışarak, 808 lira maaş alabilir.

Üniversite öğrencileri için yaz ayları staj ve çalışma fırsatı anlamına geliyor. Geçen yıl kasımda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘sosyal çalışma’ uygulamasıyla üniversite öğrencileri yaz aylarında bu programlara katılarak hem çalışma hayatıyla tanışıp, hem de harçlıklarını çıkarabilecek.

AÇIK ÖĞRETİMİ KAPSAMIYOR

Toplum yararına çalışma programları İŞKUR tarafından uzunca bir süredir uygulanıyor. Sosyal çalışma programlarına örgün öğretimde okuyan lisans öğrencileri katılabilecek. Açık öğretim fakültesi öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri programdan faydalanamıyor. 18 yaşını tamamlamış, aynı anda zorunlu staj yapmayan veya çalışmayan üniversiteliler programdan yararlanabiliyor.

HANGİ İŞLER VAR?

Üniversite öğrencileri için sosyal çalışma programı çerçevesinde yalnızca bazı alanlarda program açılması mümkün. Bu alanlar şunlar:

• Doğanın korunması,

• Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması,

• Kütüphanelerin bakımı ve düzeni,

Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi. Programlardan bir yaz döneminde en fazla 42 gün yararlanılabiliyor. Bir öğrencinin programdan öğrencilik hayatı boyunca ise en fazla 90 gün yararlanması mümkün. Öğrenciler, programlarda haftada 3 gün, günde 7.5 saat çalışılacak.

Sigorta girişleri yapılacak

Yaz aylarında sosyal çalışma programlarına katılacak gençler, çalıştıkları gün başına asgari ücretin günlük tutarı kadar ücret alacak. Bu yıl için bu rakam 67.36 TL. Haftada üç gün çalışacak genç ayda 808 TL gelir elde edecek. Bundan daha önemlisi gençlerin bu süreler için primleri yatacak. Dolayısıyla çalıştıkları günler emekliliklerine sayılacak. Programa katılacak gencin sigorta girişinin yapılıyor olması gençler için çok önemli. Gençlerin ileride pek çok haktan bu girişleri sayesinde yararlanmaları mümkün olabilecek.

Bursları kesilmeyecek

Gençlerin programa katılmaları nedeniyle burs ve kredileri kesilmeyecek. Sosyal çalışma programı çerçevesindeki çalışmalar Kredi Yurtlar Kurumu burs ve kredilerinin kesilmesini gerektirmiyor. Dolayısıyla öğrenciler sosyal çalışma programına katıldıkları için burs veya kredilerinden olmayacak.

Başvurular internetten

Sosyal çalışma programı açacak kamu kurumları İŞKUR’a taleplerini iletiyorlar. İŞKUR taleplerin uygunluklarını değerlendirdikten sonra programları ilan edecek. İlan edilen programlara başvurular internet üzerinden yapılacak. https://www.iskur.gov.tr/ is-arayan/ kurs-ve-programlar/ sosyal-calisma-programi/ internet adresi üzerinden erişilecek ilanlara başvurularını yapabilecek.

Okan Güray Bülbül 


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL