e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yeşil Kart​lılara bedava sağlık hizmeti

12.08.2019 07:25 | Güncelleme: 12.08.2019 07:25

SGK reformu öncesinde farklı ve değişik şartlarla sağlık hizmeti sağlayan sosyal güvenlik kurum ve kuruluşları bulunmakta olduğundan vatandaşlar sadece mensup oldukları sosyal güvenlik kuruluşunun verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu.

 Reform sonrasında tüm vatandaşların sağlık hizmetlerine eşit şekilde erişme imkânı sağlanmaya gayret edilmiştir.

Bahse konu reform öncesinde yoksul-muhtaç ve hiçbir güvencesi olmayan vatandaşlar “Yeşil Kart” adı altında sağlık hizmetlerinden faydalandırılmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın 2011 Eylül ayı sonuçlarına göre Türkiye’de 9 milyon 161 bin 412 Yeşil Kartlı bulunmakta idi.
Yeşil kartlılar 01.01.2012 tarihinden önce yılda bir kez İl ve İlçe İdare Kurullarına giderek hak sahipliklerinin devam edip etmediğini öğreniyor ve buna göre vize işlemlerini yaptırıyorlardı. 01.01.2012 tarihinden itibaren ise bu işlemler için Aile Çalışama ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında gelir testine tabi tutulmaya başlandı. Günümüzde Yeşil Kartlı sayısı önemli ölçüde azaldı.
Daha önceden Yeşil Kartlı olarak tabir edilen kişiler, 01/04/2017 tarihinden itibaren, aile içindeki kişi başına düşen gelirleri brüt asgari ücretin üçte birinin (853 TL’nin) altında olduğu tespit edilenler olarak “60/c-1” olarak adlandırılmaktadır.
 
KATILIM PAYI VE GERİ ALINMASI
 
Eski adıyla Yeşil Kartlılar yeni adıyla "60/c-1" kapsamındaki muhtaç vatandaşlar dâhil genel sağlık sigortası sigortalıları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin hastane, ilaç, reçete, optik vb. hizmetlerden faydalanırken “katılım payı” adı altında ödemede bulunmak zorundadırlar.

İkinci basamak resmî sağlık hizmeti sunucularında  6 (altı)TL
Üniversiteler ile ortak kullanılan Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde 7 (yedi) TL
Üniversite hastanelerine bağlı üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında 8 (sekiz) TL ve
Özel sağlık hizmeti sunucularında 15 (on beş) TL’dir.

İkinci ve üçüncü basamak resmî sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayeneler için öngörülen katılım payı; Kurum'dan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için gelir ve aylıklarından, diğer kişiler için eczanelerce kişilerden, tahsil edilmektedir.
Muhtaç durumdaki vatandaşlar mevcut uygulamada yapmış oldukları katılım payını ödedikleri tarihten itibaren 2 yıl içerisinde ikamet ettikleri il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvurmaları hâlinde buradan geri alabilmektedir.
Başvuru sahiplerinden katılım payı ile ilgili herhangi bir belge veya evrak talep edilmeyecektir. Sadece kimlikleri ile ikamet ettikleri il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına müracaat etmeleri yeterli olmaktadır.
 
KATILIM PAYININ KALDIRILMASI İÇİN YASA TEKLİFİ VERİLDİ
 
Hâlen TBMM komisyonunda işlem görmekte olan Kanun Teklifi ile Yeşil Kart kullanan vatandaşlarımızdan alınan katkı payı uygulamasına tamamen son verilmesi amaçlanmaktadır.
Teklif gerekçesinde; muhtaç durumda bulunan vatandaşlar için sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlamak, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmek amacıyla maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlarımıza ücretsiz sağlık güvencesi sağlayan Yeşil Kartlar önemli bir ihtiyacı karşılarken, sonradan getirilen yeni uygulamalar ile bazı aksaklıkları da hâlen bünyesinde barındırmakta olduğu, ayakta muayene olan veya ilaç alan Yeşil Kartlı vatandaşların da artık katılım payı ödemekte olduğu, ödedikleri payı ise daha sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’na başvurarak almak için uğraşmakta olduğu belirtilmiştir.
Bu uygulamanın ise Yeşil Kart kapsamından çıkarılarak genel sağlık sigortalısı yapılan ancak primleri devlet tarafından karşılanan yoksul vatandaşlar da katılım payı ödemeleri verilen bu sosyal devlet hizmetinin amacıyla çelişmekte ve ters düşmekte olduğundan yoksul yurttaşlarımızın faydalandığı Yeşil Kart için katkı payı uygulamasına tamamen bir son verilmesi gerektiği hususlarına yer verilmiştir.

Hazırlanan bu kanun teklifinin yasalaşması hâlinde Yeşil Kartlı vatandaşlarımızın artık katılım payı ödemeyeceği gibi ödedikleri katılım payını geri almak için uğraşmaları da söz konusu olmayacaktır.  

İsa Karakaş
turkiyegazetesi.com.tr


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !