e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Geriye dönük Bağ-Kur primi ödenebilir mi?

13.08.2019 09:30 | Güncelleme: 13.08.2019 09:30

Normal şartlarda şirket ortakları ve vergi mükelleflerinin Bağ-Kur sigortalısı olması gerekmesine rağmen, bilinçsizlik veya başka nedenlerden dolayı Bağ-Kur kayıt ve tescilinin yapılmadığı görülebilmektedir.

01.10.2008’den önce Bağ-Kur sigortalısı olmamış kişiler bu dönemlere ilişkin Bağ-Kur primi ödeyememektedir.  

01.10.2008’den öncesi döneme ilişkin Bağ-Kur sigortalılığını gerektiren vergi, oda ve sicil kayıtları olsa bile, bu kayıtlara göre SGK tarafından geriye dönük Bağ-Kur hizmeti verilmemektedir.   

Dolayısıyla, okurumuzun mevcut yasal düzenlemelere göre sadece 01.10.2008 sonrası döneme ait Bağ-Kur hizmetlerini ödemesi mümkündür. 

Geçmiş yıllarda kayıt ve tescili yapılmayan dönemlere ilişkin Bağ-Kur sigortalılığının 01.10.2008’den öncesi döneme ait kısmının da ödenebilmesi için, yasal bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Ancak halihazırda bu yönde bir düzenleme hazırlığı olmadığı gibi, bir çalışma da yapılmıyor. 

Bu yönde bir TBMM’de düzenleme yapıldığı takdirde vergi ve ticaret sicil kayıtlarıyla geçmiş yıllardaki Bağ-Kur primi ödenemeyen sürelere ait sigorta primlerinin ödenebilmesine imkân tanınacaktır.  

Dernek yöneticileri SSK’lı olamaz

Derneklerde yönetici olanların, yöneticisi oldukları derneklerden sigortalı olup olamayacakları konusunda okurlarımızdan sorular geliyor. 

5253 sayılı yeni Dernekler Kanunu, 23.11.2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 5253 sayılı Dernekler Kanununa göre her dernekte; 

1. Genel Kurul, 

2. Yönetim Kurulu, 

3. Denetleme Kurulu, 

Oluşturulması gerekmektedir. 

Dernek hizmetleri gönüllüler veya yönetim kurulu kararı ile göreve başlatılan ücretliler aracılığıyla yürütülür. Gönüllülere SGK bildirimi yapılmaz. Ancak, ücretli çalışanların SGK Bildirimi yapılması gerekmektedir. 

Dernek yönetim ve denetim kurullarının kamu görevlisi olmayan başkan ve üyelerine ücret verilebilir. Verilecek ücret ile her türlü ödenek, yolluk ve tazminatlar genel kurul tarafından tespit olunur. Dernek yöneticiliği hizmet akdi kapsamında olan bir iş ilişkisi değildir. 

Yönetim ve denetim kurulu üyeleri dışındaki üyelere ücret, huzur hakkı veya başka bir ad altında herhangi bir karşılık ödenemez. Dernek hizmetleri için görevlendirilecek üyelere verilecek gündelik ve yolluk miktarları genel kurul tarafından tespit olunur. 

Dernekler Kanunu’na göre, Dernek Başkanlarıyla derneğin yönetim ve denetim kurulu organlarında, görev alan kimseler seçimle iş başına gelmeleri nedeniyle, bir hizmet sözleşmesine istinaden çalıştırılma durumu mevcut olmadığından, yöneticisi oldukları derneklerden bu görevleri için ücret alsalar dahi, bu çalışmalarından dolayı 4/a sigortalısı sayılamayacaklardır. 

Ancak, dernek yöneticilerinin başka işyerlerinde çalışması durumunda 4/a yani SSK sigortalısı olabilmeleri mümkün olduğu gibi, kendilerine ait şirket ortaklığı veya vergi mükellefiyeti nedeniyle Bağ-Kur sigortalısı da olabilecektir. 

Resul Kurt
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.