e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yeni vergi düzeninin ilk adımları

17.11.2019 06:42 | Güncelleme: 17.11.2019 06:42

TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi incelendiğinde yeni bir vergi düzeninin işaretleri karşımıza çıkıyor.

Teklif iki farklı amacı içeriyor. Birinci amaç vergi sistemine şu üç yeni vergiyi kalıcı olarak dahil ediyor: “Dijital Hizmet Vergisi”, “Konaklama Vergisi” ve “Değerli Konut Vergisi”. Teklifin ikinci amacı ise bazı kanunlarda düzenleyici maddeleri içeriyor.

Dijital Hizmet Vergisi”, ile "Türkiye'de dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetleri, içerik satışları, sosyal medya sitelerinde verilen ücretli hizmetler, mal ve hizmet satışında aracılık yapan web sitelerinde sunulan aracılık hizmetlerinde elde edilen hasılat üzerinden vergi alınmasını temin etmek hedeflenmektedir.

Konaklama Vergisi” ile otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlerden yeni bir vergi alınması hedeflenmektedir.

Değerli Konut Vergisi” ile ise değeri 5 milyonu aşan meskenlerden yeni bir vergi alınması hedefleniyor.

Teklifin ikinci amacı kapsamında diğer vergi kanunlarında yapılan bazı düzenlemelerde ise Gelir Vergisi Kanunu vergi tarifesine yeni bir dilim eklenerek, bu dilime girenler yüzde 40 oranında vergilendirilmeleri öngörülmüş. Ücretlerde 500 bin liraya kadar ücret alanların veya gelir elde edenlerin vergilerinde herhangi bir değişiklik olmayacak, 500 bin üstündekiler için uygulanan yüzde 35'lik dilim, yüzde 40 olarak uygulanacak. Ayrıca hükümet tarafından açıklanan ekonomi programındaki öngörüye istisnaların azaltılması hedefine uygun olmak uyum sağlamak bağlamında bazı spor dalların haricindeki hakemlerinin ücretleri istisna kapsamından çıkarılarak vergilendirilecek.

Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş konuşmasında, "Vergi düzenlemelerinin bir kısmı kayıt dışını önlemeye yönelik adımların başlangıcı olduğunu ve Beyanname sistemini zamanla sistem oturttukça alt gelir kademelerine yaymayı planladıkları" bilgisini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu ise yapılacak düzenlemelerle, gelir seviyesi yüksek kesimlerin daha fazla vergi vermeleri hedeflendiğini bu amaçla Gelir Vergisi tarifesinde bir dilim artışının söz konusu olduğunu, değerli konutuolanlara ek bir verginin uygulanacağını belirtti.

Vergi teklifi ile ilgili yeni bir vergilendirme anlayışı getiren ve yeni vergiler ihdas eden TBMM’de görüşülmekte olan bu teklif ile ilgili elimizde etki analizi bulunmadığı için Kanun ile getirilen düzenlemelerin ne getirip götürdüğünü şimdiden söylemek zor. Ancak yeni vergilerle küresel ekonomik yapıda uyum sağlanmasının ve sermayenin vergilendirilmesi ile beyanname verme yükümlülüğünü genişletmeyi hedefleyen bir yeni vergi düzeninin ilk adımlarının atıldığını söyleyebiliriz.

Deniz Türker
hürses
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.