e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Yeni vergi düzeninin ilk adımları

17.11.2019 06:42 | Güncelleme: 17.11.2019 06:42

TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi incelendiğinde yeni bir vergi düzeninin işaretleri karşımıza çıkıyor.

Teklif iki farklı amacı içeriyor. Birinci amaç vergi sistemine şu üç yeni vergiyi kalıcı olarak dahil ediyor: “Dijital Hizmet Vergisi”, “Konaklama Vergisi” ve “Değerli Konut Vergisi”. Teklifin ikinci amacı ise bazı kanunlarda düzenleyici maddeleri içeriyor.

Dijital Hizmet Vergisi”, ile "Türkiye'de dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetleri, içerik satışları, sosyal medya sitelerinde verilen ücretli hizmetler, mal ve hizmet satışında aracılık yapan web sitelerinde sunulan aracılık hizmetlerinde elde edilen hasılat üzerinden vergi alınmasını temin etmek hedeflenmektedir.

Konaklama Vergisi” ile otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlerden yeni bir vergi alınması hedeflenmektedir.

Değerli Konut Vergisi” ile ise değeri 5 milyonu aşan meskenlerden yeni bir vergi alınması hedefleniyor.

Teklifin ikinci amacı kapsamında diğer vergi kanunlarında yapılan bazı düzenlemelerde ise Gelir Vergisi Kanunu vergi tarifesine yeni bir dilim eklenerek, bu dilime girenler yüzde 40 oranında vergilendirilmeleri öngörülmüş. Ücretlerde 500 bin liraya kadar ücret alanların veya gelir elde edenlerin vergilerinde herhangi bir değişiklik olmayacak, 500 bin üstündekiler için uygulanan yüzde 35'lik dilim, yüzde 40 olarak uygulanacak. Ayrıca hükümet tarafından açıklanan ekonomi programındaki öngörüye istisnaların azaltılması hedefine uygun olmak uyum sağlamak bağlamında bazı spor dalların haricindeki hakemlerinin ücretleri istisna kapsamından çıkarılarak vergilendirilecek.

Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş konuşmasında, "Vergi düzenlemelerinin bir kısmı kayıt dışını önlemeye yönelik adımların başlangıcı olduğunu ve Beyanname sistemini zamanla sistem oturttukça alt gelir kademelerine yaymayı planladıkları" bilgisini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu ise yapılacak düzenlemelerle, gelir seviyesi yüksek kesimlerin daha fazla vergi vermeleri hedeflendiğini bu amaçla Gelir Vergisi tarifesinde bir dilim artışının söz konusu olduğunu, değerli konutuolanlara ek bir verginin uygulanacağını belirtti.

Vergi teklifi ile ilgili yeni bir vergilendirme anlayışı getiren ve yeni vergiler ihdas eden TBMM’de görüşülmekte olan bu teklif ile ilgili elimizde etki analizi bulunmadığı için Kanun ile getirilen düzenlemelerin ne getirip götürdüğünü şimdiden söylemek zor. Ancak yeni vergilerle küresel ekonomik yapıda uyum sağlanmasının ve sermayenin vergilendirilmesi ile beyanname verme yükümlülüğünü genişletmeyi hedefleyen bir yeni vergi düzeninin ilk adımlarının atıldığını söyleyebiliriz.

Deniz Türker
hürses


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL